View Single Post
  #9  
Vechi 07.11.2014, 15:29:41
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, fiindca animalele nu au merit. Din aceleasi motive pentru care nu au vinovatie. Meritul si vina sunt ca urmare a libertatii. Libertate au numai oamenii. Putem spune ca "un animal este liber" in sensul ca se misca prin padure si nu in cusca la zoo. Dar nu putem spune ca este liber in sensul ca are libertate de alegere intre bine si rau, intre Dumnezeu si diavol. Aceasta libertate o au numai oamenii (ajunsi la varsta intelegerii). Comportamentul animalelor este guvernat de instincte si reflexe. Ele nu pot ajunge in rai din exact aceleasi motive pentru care nu pot ajunge in iad.
Si eu iubesc foarte mult animalele si am mila fata de ele. Toata viata mea am avut animale de companie, animalute luate de pe strada.
Ele nu pot ajunge nici in Rai nici in iad? Atunci UNDE ajung?
Eu cred ca pentru ca au suflare de viata de la Dumnezeu, ajung inapoi la Dumnezeu, unde este tot binele.
Tot ce e viu in jurul nostru e creat de Dumnezeu si totul e tinut de El in viata iar forma de energie a sufletelor lor se intoarce tot la Dumnezeu.
Noi avem un spirit superior, avem vointa etc, alegere libera de a dori sa mergem la Rai sau iad, cu noi e alta treaba, dar ele prin natura, firea lor indeplinesc poruncile lui Dumnezeu si atunci merita sa ajunga la bine in vesnicie.
Nu scrie in Biblie de ele daca sunt nemuritoare pentru ca Biblia e revelata pentru noi, dar asa e logic si asa simt ca Dumnezeu in bunatatea Sa care o are pentru orice creatura, nu creeaza fiinte vii care sa nu aiba un rost pe pamant si un viitor dincolo.
Asta e parerea mea.
Reply With Quote