Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #92  
Vechi 31.07.2021, 23:40:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Si iata ca Ahab a fost casatorit cu Izabela o politeista inchinatoare la mai multi zei care l-a indepartat pe Ahab de religia iudaica. Insasi primii doi copii ai sai i-a scarificat zeilor. Asadar iata de ce a ingaduit Dumnezeu ca duhul minciunii sa intre in acei profeti si Ahab sa isi gaseasca moartea in acel razboi. Ahab a dat intaietate a cultului politeist si a lasat pe Izabela sa aduca multi preoti politeisti in regat.

Deci duhul din acest pasaj este clar duh rau din oastea lui satan numit "duhul minciunii".
Ahab a murit până la urmă de bâtrânețe, problema e că în V.T. mai apar două versete în care Domnul ispitește:

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=14&cap=29
Cartea întâia Paralipomena (întâia a Cronicilor)
Cap. 29
17. Știu, Dumnezeul meu, că ispitești inimile și iubești curățenia inimii! Eu din inimă curată am jertfit toate și văd acum că și poporul Tău, care se află aici, cu bucurie Îți jertfește ție.

Deuteronomul
Cap. 13
3. Să nu asculți cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispitește Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiți pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră și din tot sufletul vostru.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote