View Single Post
  #24  
Vechi 28.09.2008, 18:31:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnica trecuta am cumparat o carte care parea modesta. Totusi m-am hotarat s-o citesc, desi mai am carti duhovnicesti cumparate si necitite. Cartea se numeste ,,Oglinda inimii omului celui din launtru", Editura ,,Lumina din Lumina", Bucuresti. De mult nu m-a impresionat o carte atat de mult cat aceasta. Aceasta carte accentueaza importanta preocuparii pentru o ,,tinuta' interioara placuta lui Dumnezeu.

Tinuta exterioara a omului este vizibila, dar nu e totul. Se poate sa avem o tinuta exterioara cuviincioasa, corecta din punct de vedere duhovnicesc si totusi sufletul nostru sa fie un locas al celui rau. Lupta cu fortele raului cere sacrificii. O tinuta mai smerita ar fi un mic sacrificiu pe care-l facem ca sa-I placem Lui.

La o intalnire, indragostita se imbraca asa cum ii place iubitului ei. Iar la Biserica ne imbracam asa cum Ii place lui Dumnezeu. Un sfant a fost intrebat de catre o crestina imbunatatita cum sa se imbrace cand merge la Biserica. Se gandea , probabil, daca e cazul sa imite portul calugaresc. Acesta a sfatuit-o sa fie atenta in primul rand la ,,tinuta' interioara si sa evite extremele. O tinuta decenta onoreaza pe oricine. Daca la aceasta o femeie mai adauga si un batic sau o esarfa pe cap si-a asigurat tinuta exterioara. Ramane sa se preocupe insa de ,,tinuta' interioara care e cea mai importanta.
Reply With Quote