Subiect: Tabara de vara
View Single Post
  #1  
Vechi 24.05.2006, 17:25:02
romarol romarol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 1
Implicit

Eu vreau să propun pentru cei interesaţi o tabără solidală în România.
Ce inseamnă lucrul ăsta? Păi am să încerc în câteva rănduri să va explic un pic ce înseamnă.
În primul rând iniţiativa a plecat ca o consecinţă a altor tabere făcute în România în anii trecuţi de către o comunitate laică de origine spaniolă care are două case şi în Roma.
Anul acesta pe lângă câteva persoane italiene care vor veni, sa-r vrea să fie, dacă se va putea şi câteva persoane române, indiferent unde locuiesc acum. Se vrea acest lucru, pentru că această comunitate este absolut convinsă că viitorul României sunt românii iar la astfel de activităţi mult mai importanţi sunt românii decât străinii.
În practică, această tabăra va dura circa două săptămâni, sfârşitul lunii iulie începutul lunii august, se va desfăşura lângă Oradea, mai exact în Beiuş. Se va lucra cu nişte copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 14 ani, care vin în fiecare zi la un centru deschis de o congregaţiune de surori. Ceea ce se va face, este joaca cu aceşti copii, acitvităţi educative, unde este cazul se pot face şi repetiţii şcolare. Prânzul va fi pregătit tot de voluntari, unde vor mânca şi copii. După cum cred ca aţi înţeles, situaţia social-economică a familiilor din care provin aceşti copii nu este deloc bună, iar noi încercăm cu puţinul nostru să-i învăţăm ceva bun pentru viitorul lor. Pe lângă această activitate vor mai fi şi mici ieşiri prin zonă. Fiind o comunitate laică, nu se pot exclude şi momentele de rugăciune care vor fi la începutul zilei şi la sfărşit. Pe urmă contează foarte mult experienţa spirituală pe care fiecare voluntar a căpătat-o, nu neapărat pentru comunitate dar pentru voluntarul în sine, dar dacă o va exprima şi celorlalţi atunci experienţa fiecăruia dintre voluntari se va îmbogăţi şi mai mult.
Din punct de vedere economic, pentru cei care sunt în Italia vom pune la dispoziţie un mijloc de transport terestru care va duce direct în Beiuş şi care va costa 120 euro dus-întors. Cazarea va fi gratiută, surorile punând la dispoziţie o strucutră, în ceea ce priveşte mâncarea se va face o cheltuială comună, în funcţie de căţi suntem şi cât se va consuma. Oricum pentru mai multe lămuriri am să vă stau la dispoziţie la adresa de email:[b]andrei.tanasa@gmail.com

Vă mulţumesc pentru atenţia dumneavoastră şi vă aştept.

Tanasa Andrei
Reply With Quote