View Single Post
  #171  
Vechi 23.01.2012, 13:36:17
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca de obicei, obiectivismul tau ar da gata pe oricine, nu are importanta daca spune o tampenie, important e sa spuna ceea ce iti place tie sa auzi. Theodore, ai uitat cand ma rugai sa ii spun lui savonarola sa nu iti mai zica nu stiu ce, dar vezi de ce doreai asta, ca userii catolici sau cei din grupul tau sa poata sa ii atace pe ortodocsi. Frumos, ce sa zic.
Primo,
Cand ti-am cerut sa il atenuezi pe Savonarola, a fost pentru ca nu suport tipii dusi cu pluta care se exprima violent. Atitudinile sale erau cele ale unei persoane tulburate, incapabile de respect pentru cei din jur care gandesc/cred/simt altfel. Inclusiv ortodocsi au fost atacati de el: la un moment dat, s-a exprimat bolovanos si intr-o discutie cu d-ra Stifter. Sunt eu un badaran, in alte privinte, dar nu suport mitocania adevarata, mai ales fata de doamne/domnisoare; tot pe un motiv similar am intrat in scurte polemici cu niste adve, pentru ca zisesera de d-na Delia ca are un "limbaj forestier" si postasera poezia aia propagandistica plina de insulte la adresa oricarei biserici apostolice bazate si pe traditie. (Nu doar ca ii consider o secta paracrestina, cu tenta apocaliptoida si vag ufolatra). Oamenii care insulta vulgar si mai ales gratuit, fie ei si niste hirsuti si paduchiosi de sfinti calugari ai oricarei biserici, imi provoaca teama, furie si dezgust, exact ca si cand as vizita un ospiciu. Savonu' imi provoaca exact aceste reactii.
Secundo, nu stiu cum va reactiona fratele Erethorn la insulta ta de a il considera nebun, dar eu am ras in hohote, citindu-ti postarea. Esti un copil, domnia ta, duhovniceste vorbind, un copil care se supara daca cineva ii ataca jucaria, pardon, credinta. Caci, sa imi fie cu iertare, credinta o abordezi dintr-un unghi infantil de incapatanat. Zilele trecute ai vorbit, sa zic asa, cu MariS pe un ton care m-a lasat perplex (din ecumenist nu il scoteai), ceea ce mi se intampla foarte rar. Mie mi-ar sta in gat sa iau pe un asa ton un om cu parul alb, stimat si venerat de cam toata mica noastra comunitate. Ma rog, fiecare cu definitia proprie despre politete si decenta.
Tertio, eu zic ca e interesant motivul razboiului tau personal nu doar cu fratele Erethorn, ci cu toata Biserica lui Cristos, Catolica. Tot nu cred ca am inteles duhovnicia obiectiva si spiritual angajata care a r sta la baza unui atare spirit polemic indarjit. Nu pot sa conchid decat ca e un motiv foaarte personal, ceea ce duce in mod firesc la esecul oricarei dispute, mai ales cu oameni bazati pe logica, credinta si arta retorica ca Erethorn. O vorba straveche, pre-indoeuropeana, zice ca inteleptul cedeaza. Eu vad ca fratele meu catolic cedeaza de fiecare data...

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 23.01.2012 at 14:04:50.
Reply With Quote