View Single Post
  #23  
Vechi 23.07.2013, 14:51:06
florinb florinb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2013
Mesaje: 7
Implicit

Parerea mea este ca litografiile de calitate sunt okay. Nu oricine isi poate permite sa isi cumpere o icoana pictata pe lemn sau pe sticla.

Ce nu mi se pare deloc okay este ca se imprima chipul Mantuitorului, sau al Maicii Domnului cu Pruncul, sau al sfintilor, pe brelocuri, magneti de frigider, etc. Nu e atat ca arata frumos sau nu, cat faptul ca odata ce se strica brelocul, este aruncat. Tot asa sunt si multe icoane tiparite in ziare la pagina despre spiritualitate si religie, ca este vreun sfant mare si se ureaza la multi ani cititorilor. Unde isi gaseste locul acel ziar sau acea revista saptamanala dupa cateva zile? La gunoi. Nu ne dam seama cate icoane se arunca la gunoi in felul asta!

De cateva luni merg la un curs de pictura icoane bizantine pe lemn, si am invatat in felul asta sa apreciez mai mult o icoana de calitate. E o bucurie sa vezi cum icoana creste sub ochii tai, cum chipul prinde contur, cum te apropii sufleteste de Mantuitorul, de Maica Domnului, de sfintii pe care ii pictezi.

Cred ca cel mai frumos dar pe care il poti face este sa pictezi o icoana si apoi sa o daruiesti. Cere timp si rabdare, dar se poate. Sa stii ca darui cuiva din timpul tau nu orice, ci o icoana, e o bucurie.
Reply With Quote