View Single Post
  #496  
Vechi 11.07.2017, 23:05:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
adevarul adevarat e ca biserica ortodoxa se opune heliocentrismului si astazi. conteaza intotdeauna doar ceea ce crede omul de rand. la fel si cu cat de plat o fi fost pamantul in acceptiunea crestina.

peste vreo 20 de ani tu o sa fii socat de cate va accepta biserica, pentru ca nu va avea de ales, si va fi iarasi ceva normal pentru ca totul evolueaza si nu numai darwinian.

credinta nu are de ce sa se opuna stiintei, credinta nu trebuie argumentata, nu trebuie demonstrata. daca stiinta are ceva de spus trebuie sa demonstreze. voi trebuie sa suferiti mult cand va opuneti evolutiei si evolutionismului, aveti impresia ca va este atacata credinta, nu stiu daca sunt eu cel mai potrivit s-o spun, dar asta arata usuratate.
Daca nu s-a opus pana acum n-o sa inceapa sa se opuna acum. Intre timp ai vazut si tu ca e un singur preot si cativa adepti ai lui.
Nu cred ca ai citit mesajele din urma, am scris despre evolutionism si Big-Bang, s-ar putea sa-ti schimbi tu perceptia, fara sa fe nevoie sa treaca 20 de ani. Eu cred ca peste 20 de ani teoria evolutionista s-ar putea sa nu mai existe (sau sa fie, dar majoritatea sa nu mai creada in ea, doar cei foarte credinciosi).
Reply With Quote