View Single Post
  #7  
Vechi 15.09.2010, 08:43:58
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



ARESTAT ÎN CASA COPILĂRIEI

,,Era la Stupca, în casa copilăriei, când a fost arestat, și cânta la vioară. Afară ploua mărunt, ploaie de toamnă, în luna lui octombrie. L-au urcat într-o căruță și l-au dus până la Cernăuți, iar apa rece i-a pătruns prin haine. I-au dat voie să-și ia cu el vioara și o gramatică a limbii franceze. Temnița s-a transformat însă pentru el în drum sigur spre mormânt. Pereții reci și mâncarea proastă i-au furat încă ani buni din viață. Tuberculoza s-a agravat iremediabil.
Rămâne însă de aici, din închisoarea unde a stat cu deținuți de drept comun, frumusețea unui episod cu seninătăți aproape biblice. Unul dintre colegii de celulă, ascultându-l cântând o doină, a izbucnit în plâns... După unsprezece săptămâni cei cinci membri ai societății Arboroasa au fost achitați în urma unui proces care a durat trei zile.

Dar Ciprian a ieșit din temniță cu moartea în piept. Anii care vor urma sunt furtunoși și timpul aleargă pe lângă el. Se întoarce la Universitate la Cernăuți și apoi, cu mare greutate, pleacă să-și împlinească visul și să-și continue studiile la Viena. De la Viena se întoarce la Brașov ca profesor de muzică la Gimnaziul mare românesc și se angajează și ca dirijor la Biserica Sf. Nicolae din Scheii Brașovului, loc mult prea rece și înfrigurat pentru el.

Aici a compus "Crai Nou", aici a reprezentat-o public pentru prima dată în februarie 1882, cu un succes minunat. De aici avea să plece spre Italia pentru a nu se mai întoarce în țară decât ca să moară în luna iunie a anului următor. Cu multă încredere și fără să accepte vreo clipă că în piept i se cuibărise tuberculoza, Ciprian se urcă în tren în gara din Brașov, plecând spre lumi mai calde.

"Acum ce e de făcut? De murit nu vreau să mor și poate că nici n-oi să mor așa curând, cu toate acestea starea sănătății mele prezente e periculoasă sau cel puțin nefavorabilă și să intru cu ea în iarnă, și mai rău! (...) Parcă-l văd pe tătuța cum se întristează și cum o fi zicând: oho, dacă-l trimet la Italia, apoi rău trebuie să mai steie cu bietul Ciprian. Dar nu-i așa. Spre a evita pe viitor bolire mai grea, spre a întări plămânile și a evita o tuberculoză, care ușor s-ar putea furișa, e mai bine să mă duc și să mă restaurez, decât mai târziu, când n-a mai folosi la nimica."

Și apoi: "După concert s-a dansat, dar eu am stat numai până pe la 12, apoi m-am dus acasă. Invidiam pe colegii mei din adâncul inimii că-și petrec atât de bine și eu, bietul, sunt exclus de la astfel de plăceri.

Nu cred că voi pleca azi - sunt prea obosit de ostenelile zilelor trecute - și azi e foarte frig, chiar acuma ninge cumsecade. Mâine însă desigur plec. (...) M-am decis să mă duc la Nervi ș-apoi, dacă voi putea și va fi necesar, mă voi duce și în alt loc. Scumpă surioară, Maria, plec și Dumnezeu știe... mi-i jale grozav... Te rog, cântă compozițiile mele și gândește-te la mine, scumpă, unică soră, la care țin cu iubire și credință până la moarte. Dar ce? Trebuie să uit dorul!

Deja mă cheamă frumoasa Veneția cu gondolierii ei cântăreți, deja văd vârful domului din Milano, deja simt zefirul cald al Rivierei cerești - deci plec cu aceste gânduri".

Căsuța din Stupca și toate amintirile din aceste locuri au plecat însă cu Ciprian în Italia. Ca și iubirea niciodată împlinită pentru Berta Gorgon, fata pastorului evanghelic din Ilișești, ca și iubirea pentru muzică și pentru doina românească. A luat cu el lumi întregi când a urcat în trenul care l-a dus la Nervi, a luat cu el toată frumusețea de poveste pe care și astăzi, dacă veți năzui până la Stupca - azi, Ciprian Porumbescu - o veți regăsi intactă.

IAR CÂND, FRAȚILOR, M-OI DUCE...

Drumul până la mormântul din spatele bisericii e scurt. Satul e mic. Pe cruce e tricolorul, așa cum i-a fost dorința. E locul unde cu mare tristețe l-au condus toți cei ce l-au iubit, după ce, pe 6 iunie 1883, a murit crezând până în ultima clipă în muzică și în dreptul lui la viață.

Peste drum de cimitir se află acum muzeul "Ciprian Porumbescu", amenajat din 1971 într-un conac boieresc, care păstrează violoncelul la care a cântat el și husa viorii, căci vioara a dispărut la un moment dat, i s-a pierdut urma în timp și n-a mai fost niciodată găsită. În rest, fotografii și frânturi din viața lui surprinse în citate așezate pe pereți și o muzeografă inimoasă, Ileana Buta, care îți povestește cu pasiune existența muzicianului. De la muzeu, Balada se auzea până la mormânt.

Și de peste ani, gândul lui trimis din Italia la Stupca: "Astăzi e o zi țesută în aur și argint; de dimineață deja se ridică soarele cu maiestate din marea răcoroasă și umple sinul de la Genua cu splendoare aurie. (...) Mă uitam pe fundul apei, care, lângă mine, nu era mai adâncă de jumătate de metru, apa curată că se vedea fiecare pietricică pe fund. Și iarăși mai închideam ochii și mă visam acasă, cugetând cum ședeți undeva cu Marica lângă sobă și vă încălziți și afară fluieră un crivăț de-ți țiuie urechile... O! Italie, Italie! Frumoasă și dulce mai ești! Ah, dar ce folos? Nu plătește toată frumusețea și dulceața ei o ceapă friptă, dacă colea peste gard nu mă pot sui la Stupca!...".

Iar sfârșitul și l-a aflat într-adevăr la Stupca, îngrijit de Mărioara și de tatăl Iraclie, după o primăvară cumplită pentru el, căci întoarcerea acasă din însorita Italie nu i-a priit deloc. Prea puțin a mai putut cânta Ciprian în ultimele luni de viață. La Nervi, doctorul nu-i dădea voie, iar la Stupca, odată reîntors, nu s-a mai ridicat din pat decât din când în când. Vioara devenise prea grea pentru el. "Pe zi ce trece mă simt tot mai slab și mai debil. Mi-e teamă că nu mai am mult a încurca lumea."

Notat în jurnal, unul dintre ultimele "concerte" susținute de Ciprian Porumbescu rămâne cel din fața mării, din iarna lui 1882. "Jos, la albia mării, scot violina din scrinul ei, direg coardele, mirare! (...) Mă reazem de un pisc de stâncă ce străbătea din mare și gândesc ce oare să cânt. Ah', îmi răspunsei în gând:Voi cânta Doina, să o audă și Mediterana și Mediterana să o ducă oceanului și să știe și antipozii noștri dincolo că numai un cântec e coborât din cer și acela e Doina..

Cântai cam lung scumpa-mi Doină și parcă nu mă puteam despărți de ea! Mi se părea că miliardele de stele și steluțe ce se uitau la mine din mare sclipeau vesel-unduioase, precum era și inima mea, cufundată întreagă în mlădioasele acorduri a Doinei, ce iarăși mi se părea că nu o cântasem cu atâta simț ca acum...".

"TATĂ, AM CĂNTAT DACIEI ÎNTREGI"

Ciprian Porumbescu s-a născut la 2 octombrie 1853 la Șipotele Sucevei și a murit la 6 iunie 1883 la Stupca. În 1871 are loc la Putna marea Sărbătoare Națională în memoria lui Ștefan cel Mare cu ocazia împlinirii a 400 de ani de la târnosirea Mănăstirii Putna, la care a participat și el alături de Mihai Eminescu, Ioan Slavici, A. D. Xenopol.

Se pare că după festivitățile oficiale pe pajiștea de la mănăstire s-a încins o horă în care au intrat toți cei prezenți, orchestra fiind condusă de Grigore Vindireu, căruia Ciprian i-ar fi luat locul, iar la final, după ce a cântat, s-ar fi aruncat la pieptul lui Iraclie strigând: "Tată, am cântat Daciei întregi!". Absolvă Institutul Teologic Ortodox din Cernăuți, iar în 1878 este arestat în Procesul "Arboroasa".

În 1881, pleacă la Viena la studii cu o bursă obținută cu ajutorul Mitropolitului Silvestru Morariu Andrievici. Când s-a întors, s-a angajat la Brașov ca profesor de muzică la Școlile Centrale Române și dirijor al corului de la Biserica Sf. Nicolae din Șcheii Brașovului. Cea mai importantă creație a sa rămâne opereta "Crai Nou", cu libretul după Vasile Alecsandri, pe care o termină în 1882.

Alte lucrări, la fel de îndrăgite, rămân "Rapsodia română", "Balada pentru vioară și pian", valsurile "Zâna Dunării" și "Camelii", apoi "Peneș Curcanul", "Imnul Unirii" ("Pe-al nostru steag"), "Inimă de român", "Pe cerul Bucovinei", sau horele "Hora de la Stupca", "Hora Brașovului", "Hora Prahovei".

Iubire neîmplinită

Între 1873 și 1877, Ciprian Porumbescu a urmat cursurile Institutului Teologic Ortodox din Cernăuți. Muncea mult, studia mult, iar singurele perioade de odihnă erau vacanțele petrecute vara la Stupca. Într-una din aceste luni, Ciprian a cunoscut-o pe Berta Gordon, fata pastorului evanghelic din Ilișești, de care s-a îndrăgostit. Înaltă și subțire, Berta avea să fie și ea parte la destinul de erou romantic pentru care s-a născut Ciprian, căci povestea lor de iubire a rămas neîmplinită.

Familiile lor, de confesiuni diferite, nu au permis căsătoria, iar tatăl Bertei a încercat în permanență să-i îndepărteze pe cei doi tineri unul de altul, trimițându-și fata în străinătate. "Numai ea singură îmi poate da curajul și puterea de a răbda mai departe și a duce munca începută la bun sfârșit", scria Ciprian despre Berta, iar ea răspundea:

"Cât de rău îmi pare că nu pot sta față în față cu acela căruia toată viața mea ași dori să-i fiu cu inima deschisă..." La moartea lui, Berta îi scria Mărioarei: "Greu de suportat nenorocirea aceasta; mi-a nimicit tot ce am sperat și am dorit în viață. Mi s-a răpit tot ce am numit noroc. (...) Roagă-te, dragă Marie, la mormântul Lui și pentru mine. Ție ți-i dat să fii în apropierea Lui, tu ai putut să-i arăți scumpului iubirea ta, prin îngrijirea jertfitoare. O, de ce n-am putut și eu!".


Un articol scris de Christian Silva(Jurnalul National)

Last edited by Scotianul; 15.09.2010 at 09:18:42.
Reply With Quote