Subiect: Mari Romani
View Single Post
  #2  
Vechi 06.09.2011, 15:19:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Prof Nicolae Paulescu

Nicolae C. Paulescu (30 octombrie 1869–17 iulie 1931), descoperitorul incontestabil al insulinei și recunoscut ca atare de comunitatea științifică internațională, continuă să rămână cvasi-necunoscut în țara sa, exceptând mediile strict medicale.

Câți dintre oamenii de rând, beneficiind de tratamentul cu insulina sau dintre cei, mult mai numeroși, care fac gestul banal de a înghiți o aspirină, știu ce-i datorează doctorului Paulescu? Câți dintre cei care suportă o operație a hipofizei știu că procedeul întrebuințat se numește, din 1906 încoace, “Procedeul Paulescu”? (Expus într-o carte celebră în Iumea medicală, apărută la Paris în 1906, intitulată “Ipofiza creirului” Câți dintre cei care beneficiază de tratamentul anevrismelor, al glandei tiroide, al glandelor limfatice, ficatului și splinei, de substanțe medicamen¬toase anestezice ori de somnifere, de cele destinate eliminărilor renale – ca să cităm doar câteva dintre direcțiile în care activitatea sa a revoluționat de-a dreptul știința medicală – câți dintre toți aceștia, așadar, știu ce-i datorează savantului Paulescu?
mai multe detalii aici....http://ro.altermedia.info/cultura/ci...escu_9403.html
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote