View Single Post
  #6  
Vechi 07.07.2018, 21:07:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Multumesc pentru cuvinte! L-am pus in tema si intotdeauna a gasit scuze pentru comportamentul acesta sau m-a dat afara din casa.
Nu a reieșit din ce ai scris că l-ai pus în temă ca ultimatum, că dacă nu schimbă ceva s-ar putea să te piardă și să divorțați, în felul acesta vezi cum reacționează și în această situație.
Dacă te-a dat afară din casă, nu înțeleg cum te-ai mai împăcat cu el, cine a făcut primul pas pentru împăcare ?

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Imi este greu sa inteleg cum un duhovnic nu incurajeaza divortul, insa poate vedea o casnicie in ce avem noi. Asta nu e o familie crestina pentru ca nu ma trateaza ca pe sotia lui. El isi face planurile, finantele si toate cele, impreuna cu mama lui.
Eu nu m-am referit numai la tine, ci așa în general ca duhovnic nu poți să recomanzi lesne divorțul înainte să se încerce tot ce e uman posibil pentru salvarea unei căsnicii.

Și duhovnicul are căsnicie, copii, dacă e nepăsător s-ar putea să aibă chiar el ispite de divorț în viața de familie, sau să-i trăiască copiii în concubinaj, să nu se poată cununa sau să divorțeze, sunt multe implicații spirituale pe care le poate păți duhovnicul în funcție de cum sfătuiește și de seriozitatea cu care se raportează la Sfintele Taine, nu e de joacă sunt niște jurăminte care se fac la cununia bisericească.

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
E oare atat de placut Lui Dumnezeu sa coabitam in aceeasi casa ca niste colegi de apartament? Nu ne leaga lucrurile firesti pe care ar trebui sa le faca doi soti, si nu vorbesc neaparat ca nu vrea copil. Dar nu suntem o unitate. El hotaraste singur, doar pentru el, pentru copii si pentru mama. In ochii mei, divortul ar fi doar o formalitate, pentru ca nu poti desparti doi oameni care nu sunt impreuna.
Nu ai zis dacă ești cununată la Biserică, cine știe cum te-ar sfătui un duhovnic în caz că nu ai fi.
Dacă trăiți în aceeași casă ca niște colegi de apartament, trăiești o căsătorie albă, nu știu cum i-ar fi plăcut lui Dumnezeu în cazul tău, caz care nu e totuși la fel de grav ca al femeii aceleia bătute, deși te simți neglijată.

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaCernea Vezi mesajul
Daca tratam divortul din punct de vedere bisericesc, hai sa reconsideram ce presupun juramintele de cununie, preceptele biblice despre casnicie si simplul concept de viata in doi. Noi pur si simplu nu suntem acolo.
Da, dar nu am văzut nicio învățătură duhovnicească în care să se spună că dacă soțul te neglijează poți divorța, deci nu te înșeală, nu te bate, nu vine beat, nu ați ajuns la ruină că a cheltuit banii iresponsabil, te alungă din când în când și nu ține cont de cuvântul tău.

De aceea e și problematică situația ta, deși psihologic ai avea și tu dreptate, oricum tu nu ne asculți pe noi decât așa să-ți mai spui păsul, e o decizie foarte serioasă pe care să o iei în cunoștință de cauză, nimeni nu cred că se va băga să decidă pt altcineva în chestiuni personale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote