View Single Post
  #32  
Vechi 08.07.2020, 02:12:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am mai meditat putin la aceasta cugetare si cred cu tarie(poti sa le spui si acelor "niste parinti") ca aceasta vorba e un sofism(SOFÍSM s.n. Raționament fals din punctul de vedere al conținutului, dar aparent corect din punct de vedere formal, folosit în scopul de a induce în eroare.)* deoarece diavolul nu are putere de la Dumnezeu sa faca asa ceva tocmai ca sa-i protejeze pe oameni fiindca altfel nimeni nu s-ar mai salva/vindeca(mantui); de aceea si Iisus spune ucenicilor sa nu opreasca pe ceilalti vindecatori (Lc9,49-50), chiar daca nu lucreaza prin Sfanta Treime.
Există o vrăjitoare în România care cică a vindecat de epilepsie și a primit și un premiu internațional pt treaba asta, așa zicea ea într-un reportaj, nu vreau să-i dau numele să nu-i fac reclamă.

Există și tămăduitori care se laudă că scot psoriazisul, vindecă de lupus, etc.

Oricine apelează la astfel de oameni se afierosește pe sine satanei, e păcat și să apelezi la vrăjitorie nu cred că există îndreptar mai complex de spovedanie care nu atinge subiectul, restul se pot minți pe sine că nu.

Căutarea de vindecare cu orice preț, chiar și-n afara spațiului eclezial și medical științific arată o preocupare obsesivă pt materie, pt trup, deci lumescul e stimulat aici, nu are nicio legătură cu spiritualul.

Nu mai vreau să vb prea mult la threadul ăsta cu vrăjitoria pt că mi se pare o mizerie în sine această practică și aduce și ispite în viața de zi cu zi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.07.2020 at 02:15:31.
Reply With Quote