View Single Post
  #5  
Vechi 26.08.2020, 15:43:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Am decis sa ne respectam reciproc in toate aspectele inclusiv credinta (eu consider ca cea ortodoxa e cea dreapta) - eu nu ii spun sa treaca la biserica ortodoxa ea nu imi cere sa trec la cea penticostala.
Eu am discutat cu un preot - cel la care ma spovedesc de 40 de ani - si i-am explicat situatia limpede.
Cat despre nunta propriu zisa se va servi alcool - bineinteles in cantitati moderate - pe langa sucuri si va fi muzica diversa gen clasica, poate si populara.
Bine că ați decis respectul reciproc adică neschimbabilitatea și infailibilitatea deci veți forma o familie de papi-”pocăiți” pentru care credința și calea dreaptă de urmat va fi un recidivant motiv de scandal.

Nu trebuia oare să decideți să respectați sfințenia Domnului ca să vă supuneți Lui să vă poată schimba și îndrepta El ori de câte ori va fi nevoie?

Voi ați decis să respectați credința unul altuia în ciuda faptului că doar Credința în Dumnezeu e ziditoare de suflet. Cum veți putea trece de piedica asta?

Înțeleg, ați aplicat un fel de diplomație, un fel de politicaly correct. Multe căsnicii au fost și sunt asemănătoare, creștini ortodocși cu eretici, cu musulmani sau turci, cu atei, cu păgâni, albi cu negrii sau cu galbeni... nu e problemă de rasism sau de cine e șeful... problema va fi de cine e șeful din dreptul căruia se va auto-îndreptății fiecare crezând că va aduce slujire lui Dumnezeu.

Dacă vă iubiți cu adevărat atunci veți căuta ca să aveți grijă de mântuirea sufletului vostru, de viața de dincolo și veți face tot ceea ce vă stă în putință ca să slujiți Domnului.

Pebnticostalii sunt eretici, slujesc satanei, deci va fi o luptă grea în familia voastră între Dumnezeu și satana prin intermediul vostru.

Defapt în orice familie și în orice mănăstire ortodoxă se dă lupta asta așa că nu văd că ar fi o problemă.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.08.2020 at 15:55:23.
Reply With Quote