View Single Post
  #38  
Vechi 23.09.2020, 12:53:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Păi toată lumea aduce câte ceva în dar la domn părinte. Ouă, carne, lapte, grâu, porumb, cozonaci, purcei, fân, vin în clacă să lucreze, dau un ban... Are parohie, biserică si casă cu pământ. Nu-i lipseste nimic oricărui preot ortodox de tară. Păi dacă m-as duce eu as avea privilegiile astea?
Detectorul de invidie suna alarma de gradul zero. Nus' de ce dar sîmtz #șîeu oaresce mireazma de pizma amara in postarea de mai sus. Esti sigur ca ti-ai cercetat inima?
Vin multi oameni cu purcei la preotii de la tara?
Sigur că vin oamenii: cu purcei, cu găini, cu pui, cu rațe, cu gâște, cu curcani, cu cai, cu miei, cu oi, cu capre, cu făină de grâu, cu porumb, cu fructe, cu lucruri sculptate, cu aur, cu argint, cu sare, cu ii, cu cearșafuri, cu haine, cu scule, cu mașini, cu dune, cu pături, cu țuică, cu pălincă, cu vin, cu must, cu ce vrei și ce nu vrei, chiar cu fete frumoase de măritat dacă e preot prea tânăr și a ajuns preot sau cantor de țară. Poporul român e bun și primitor și altruist. Se știe asta. Mă mir că mă întrebi.

Nu din invidie am zis, dar eu dacă mă duc și nu-s preot ci doar un ortodox oarecare nu primesc nimic decât pietre în cap sau blesteme ca Trâmbițele Domnului chiar dacă ar face Domnul minuni pentru popor la rugămintea mea.

Deci în România, preotul de la țară n-are cum să se plângă că n-are bani sau că e viața sau crucea lui prea grea.

Nu-s contra lor, nu-i pismuiesc, nu doresc să fiu preot căci orice ortodox e un fel de preot iar mie-mi ajunge atâta preoție. Să le dea Dumnezeu Har și tot ce-și doresc, măcar de și-ar face bine slujirea lor de Dumnezeu rămânând ortodocși cu Calea până la sfârșit. Milă (și dreptate) dorește Dumnezeu, nu jertfe!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.09.2020 at 13:22:13.
Reply With Quote