View Single Post
  #22  
Vechi 18.05.2021, 15:01:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Poziționarea lui IPS Teodosie al Tomisului pe chestiune:

https://www.ctnews.ro/ips-teodosie-d...-e-treaba-mea/


Întrebat miercuri, 28 aprilie, într-o conferință de presă, dacă s-a vaccinat împotriva COVID-19, IPS Teodosie a răspuns că vaccinarea nu este obligatorie, iar în cazul său nu se vaccinează pentru că are alergii.

Nu, că am alergii și nu mă vaccinez. Nu am de ce că nu mă îmbolnăvesc.(…)Vaccinul nu este obligatoriu. Chiar l-am auzit pe domnul președinte și ieri. Nu este obligatoriu și, mai ales, este un vaccin care este făcut în pripă. De aceea sunt în fiecare zi surprize. Pentru că trebuie să fie pregătiți oamenii, sunt oameni cu anumite afecțiuni care, datorită vaccinului, iată, cedează, unii mor, alții paralizează, și trebuie să fim atenți”, a precizat IPS Teodosie.

Întrebat și dacă el ar recomanda credincioșilor să se vaccineze împotriva COVID-19, prelatul constănțean a replicat că nu este medic și nu este treaba lui să o facă, chiar dacă, în alte părți din țară sunt preoți care îi îndeamnă pe oameni să se imunizeze.

„Noi nu suntem medici ca să recomandăm vaccinul. Ar fi o depășire a cunoștințelor și atribuțiilor noastre. (…)Nu e treaba mea. Nu îmi aparține mie acest mesaj. (…) Sunt preoți din diferite locuri, eu îi păstoresc pe cei de aici, din Dobrogea. Nu le interzic, nu le recomand”, a spus arhiepiscopul Tomisului, care a spus și ce crede despre vaccinul anti-COVID.

„Nu am părere. Am o părere că nu e perfect. Atât. Nu mi-e teamă (să îl fac), nu trebuie să-l fac pentru că cine are alergii nu trebuie să facă, așa cred. Nu am nevoie, mă împărtășesc zilnic și vaccin mai mare ca asta, mai puternic, nu este altul”, a explicat el


Chiar am fost atenționat, primesc mesaje de la medici de înaltă ținută din America, din Germania, dar nu vreau să-i expun aici că nu e treaba mea, care atrag atenția asupra urmărilor negative. ”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote