View Single Post
  #10  
Vechi 24.06.2010, 16:37:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca fiecare caz este intr-o oarecare masura particularizat, cand vorbim de rugaciune. Eu consider ca o candela trebuie neaparat sa fie aprinsa in momentul rugaciunii, astfel incat, desi rugaciunea se sfarseste, candela arde mai departe. Mai mult chiar, candela ar trebui sa arda 24/7. O alta experienta pe care nu prea puneam pret pana nu am vazut cu ochii mei, a fost cand am scris o dorinta (pace si intelepciune in relatia cu cineva, nu dorinte personale si materiale) si am facut-o uitata sub candela care aveam grija sa arda in permanenta. Efectul a fost dezarmant!!! M-a coplezit pur si simplu!
Cat despre lumanari? Cred ca e vorba de starea de moment. Cand dorinta de a ma ruga este intensa, simt nevoia sa mai aprind cate o lumanare in fata celor doua icoane (Mantuitorul si Preasfanta Fecioara), pe langa candela deja existenta. De departe prefer doar aceasta lumina, iar lumanarile lumineaza cele doua icoane in mod placut si meditativ. Problema este cand trebuie sa citesc Psaltirea sau alte rugaciuni pe care nu le stiu pe dinafara. Atunci ma mai ajut de o veioza sau spot de lumina. In mintea mea, am o fixatie pentru TREI lumini, simbolizand astfel Sfanta Treime. Asa simt eu. Dar ceea ce recomanda duhovnicul sau anumiti preoti, nu pot comenta. De aceea spun ca fiecare caz este particularizat, intrucat credinta noastra se intareste prin metode mai mult sau mai putin subiective!
Reply With Quote