View Single Post
  #9  
Vechi 15.03.2009, 18:31:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Va rog pe cei mai invata-ti in ale credintei ortodoxe sa imi spune-ti daca:
1-dupa moartea parintilor,sotului/iei,copilului,frate sau sora pana la parastasu de 1 an trebuie facuta coliva si pomeni doar pentru el sau se poate pentru toti cei adormiti din neam?
2-intotdeauna la parastasele de 40 zile,3luni,6luni,9luni si 1 an se fac colaci specifici si se impart doar preotului?trebuie musai dat prosop cu lumanare?
3-in zilele in care se fac parastase sau pomeni(sambata mortilor,mosii)se poate spala rufe sau nu?in familie sau neam
4-pe pomelnicu dus la biserica se poate trece si cei morti straini de famile(prieteni,cunoscuti),este primita pomana si pentru ei?
Imi cer iertare pentru asa intrebari dar aud fel de fel ,ca i-ai astupa gura de prea multa coliva ,ca nui bine sa faci pana la un an altora coliva,ca celor straini de familie nui primita pomana,ca nui bine sa speli ca ii dai laturi in loc de apa
Multumesc si inca odata iertare tuturor
Buna Mara
Hai sa zicem ca nimei aici nu este foarte invatat in ale ortodoxiei dar ca noi toti invatatm.
Luminare si prosop se da in unele parti din tara, insa nu peste tot.
Cind faci parastas, faci pentru cineva anume, cind faci pomenirea mortilor, atunci pomenesti pe toti.
Coliva dupa cite stie eu este mana cereasca pentru sufletul unui mort, deci banuiesc ca restul sint superstitii, pe care nu trebuie sa le iei in seama.
Eu fac parastas la 40 zile pentru prima data, apoi 6 luni apoi 1 an.Asa mi s-a spus si mie.
Parerea mea este ca cel mai bine este sa intrebi preotul duhovnic, el iti va da sfaturile cele mai potrivite.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote