View Single Post
  #2  
Vechi 29.09.2006, 02:28:37
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mare Sfant. Eu am obtinut o bursa in Grecia multumita lui. Era un an de limba si 4 de doctorat. Am facut anul de limba si apoi am plecat in alta tara mai buna pt cariera mea. Dar Sf. Nectarie imi lipseste enorm. Anul asta mi-am depus dosar pt o bursa post-doctorala si Sf. Nectarie iar a "pus o pila"... E extraordinar si ce e minunat e ca nu se uita la nimicnicia din noi, ci ne ajuta si ne intelege asa cum suntem.

In Eghina, la o ora cu vaporul de Atena, se afla manastirea unde a stat spre sfarsitul vietii. I-am vazut chiar camera, atat de simpla, cam de 10mp, un pat, o masa si niste icoane. Sunt si SF. Moaste, mormantul lui, iar la o mica distanta s-a constuit o biserica bizantina cu 2 etaje, o adevarata catedrala...numai din donatii de la cei care au primit cate ceva. Cersetori ca mine, dar sigur cu mai multa credinta.

E un Sfant care-i ajuta mult pe studenti si elevi. A fost directorul unui liceu. Cand se imbolnavea omul care spala la WC-uri, se ducea Sfantul cu o ora mai devreme (directorul liceului la ora respectiva) si muncea in locul persoanei, ca sa i se dea salariul omului in totalitate. Ajuta si femeile insarcinate, si pe cele carora li se spune ca ar fi risc pt ea sau pt copil, etc. De fapt, Sfintii ajuta indiferent de situatie, esential e sa stim noi sa apelam satelitul Sfantul X si el e deja pe fir. Incercati!!!
Reply With Quote