View Single Post
  #68  
Vechi 27.03.2019, 16:52:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Pentru ca are legatura cu subiectul, unii poate nu stiu ca preselectia pentru Eurovision de anul acesta a fost viciata de niste jurati care au votat doar in virtutea faptului ca favorita a sustinut referendumul pentru familie. Marea favorita era Laura Bretan, care facuse un video cand a fost referendumul (e dintr-o familie penticostala, sta in SUA). TVR a hotarat anul acesta sa aiba un juriu international. Inainte de finala un binevoitor sustinator al drepturilor gay de la noi a trimis acest video (de care nici eu nu stiam) unora din strainatate. Printre jurati au fost alesi si doi gay din Anglia, care aveau un canal pe youytube despre Eurovision.

Multi straini ascultasera melodiile de la preselectie si au fost unanim de acord ca Laura Bretan este o posibila castigatoare a Eurovisionului de anul acesta (nu doar in preselectii). Inclusiv cei doi youtuberi din Anglia. Doar ca, putin timp inainte de a veni sa jurizeze finala, au aflat de faptul ca Laura a facut acel video si sustine familai traditionala. Si de la favorita lor pentru castigarea Eurovision au ajuns sa ii dea note mici, punand-o pe primul loc de pe tanara din Canada, care scrisese ca sustine drepturile homosexualilor. Mintind ca nu au fost influentati de acest lucru in alegerea lor, desi chiar ei pusesera un interviu cu Laura inainte de finala in care reporterul lor a intrebat-o doar de critica la adresa ei (nu exista nicio critica, doar 2-3 homosexuali) si nimic despre muzica. Melodia Laurei era clasata pe locul 3 la favoriti, melodia care a castigat preselectia este printe ultimele intre melodiile celorlalte tari. Eu m-am agitat sa fac ceva, am vorbit si cu compozitorul, Mihai Andrei, cu prezentatorul Temisan, cu Traistariu, dar nu s-a mai facut nimic, desi a fost o frauda.
Reply With Quote