Subiect: Divort mai usor
View Single Post
  #6  
Vechi 12.09.2008, 08:57:44
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ancah
Traiesc in Scandinvia, si aici divortul se face pe cale administrativa. La sfarsitul celor 6 luni de separare, divortul; doar o formalitate. Mai rau e daca sunt implicati si copii; acestia vor trebui sa aibe de acum doua case: 3 zile la un parinte, 4 zile la celalalt; sau 5 zile la un parinte si sfarsitul de saptamana la celalalt. Variantele sunt mai multe, dar nimeni nu se gandeste la copil, ci fiecare se gandeste doar la sine si cum poate sa-si satisfaca mai bine mandria.
Parintii la randul lor isi gasesc alti parteneri si se mai casatoresc odata, de doua ori; asfel copilul avand "tata de carton", sau "tata de hartie". Datorita acestei legi, oamenii nu mai stau pe ganduri nici cand se casatoresc, nici cand se despart. "...pana cand moartea ne desparte" si-a pierdut sensul, ramanand doar o formula invechita.
Acum intrebarea e ce vrea romanul? Vrea sa se "bucure" din plin de efectele acestei legi, sau vrea sa pastreze traditia ortodoxa, de a considera cununia o Taina, prin care doi devin unul si "ceea ce leaga Dumnezeu" nimeni sa nu dezlege. Raspunsul il da fiecare pentru sine, caci si raspunderea e una personala.
Aceasta lege mai are un aspect- pana la divort sotii pot avea conturi separate, contribuind in mod egal la intretinerea casei. Dupa divort se impart in mod egal si banii din cont, precum si eventualele datorii! Cred ca trebuie sa fie tare neplacut, sa trebuiasca sa latesti datoriile sotului de care tocmai te-ai despartit.
Tot convietuirea pasnica e mai buna!
Convietuirea pasnica in minciuna,pentru ca daca cei 2 nu se mai iubesc,tu crezi ca copiii nu vor simti asta?Si cum vor invata ei sa fie sinceri unu cu celalalt,cand parintii lor traiesc in minciuna,numai de dragul unei conventii fara continut si absurda.Cat despre atat de invocata de tine traditie ortodoxa,trebuie sa stii ca divortul este acceptat de ortodocsi,pentru ca nu exsita nici un temei pentru care 2 oameni care nu se mai iubesc sa traiasca impreuna.Este criminal pentru oriece om sa se minta,fie si de dragul unor copii,de fapt mai ales de dragul unor copii.Apoi tu vorbesti in deradere de un alt tta sau mama,insa iti amintesc cuvintele Matuitorului care a zis foarte frumos"mama me a si fratii mei sunt cei care asculta cuvantul meu si-l indeplinesc pe el".Tu crezi ca in fata lui Dumnezeu are vreo importanta faptul ca,sa ma ierti ca sunt asa direct,ai petrecut o noapte de placere cu o femeie si apoi aceasta a nascut un copil.Pai ce merit deosebit ai tu ca tata,daca in afara de placere,dupa ce a venit momentul jertfei,al responsabilitatii,devii un egoist si-un ipocrit.Oare esti tata adevarat pentru ca ai trait doar placerea si ai fugit de responsabilitate?Sau tata este cel care isi asuma responsabilitatea cresterii copiilor,desi nu a vut nici o placere in conceperea lor(ma refer aici la un nou tata,de exemplu).
In plus,tatal nostru cel mai autentic este Dumnezeu,pentru cade la el avem partea cea mai impotranata,adica sufletul,care poate trai si fara trup.Si daca Tatal nostru cel Ceresc considera ca avem nevoie de alcineva care sa ne ajute sa ne dezvoltam ca oameni,cine suntem noi sa ne cramponam de un tata biologic care nu a facut lceva decat sa dea din fund.Te rog sa ma ierti ca am fost asa direct,insa sunt lucuri de bun simt,pe care cred ca poti sa le accepti si intelegi
Reply With Quote