Subiect: Divort mai usor
View Single Post
  #8  
Vechi 12.09.2008, 13:09:47
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ceea ce am vrut eu sa spun este, ca acest gen de divort usureaza mult pacatul, caci omului nu-i mai e frica de urmari. Oricine e dispus sa aiba relatii extraconjugale cu oricine si oricand.
In rest sunt de acord cu cozia si cu achimovjan .
Pe Jan l-as intreba ce vina are copilul care se naste in situatia amintita de el? Copilul fara tata sau fara mama are niste rani de identitate, incredibil de mai.
Ancah, usor de spus cand nu treci prin asta. Dar ce vine are un copil sa creasca in scandal? Fiindca nimeni nu divorteaza de bine. Eu cunosc copii a caror parinti au divortat care sunt foarte bine educati, par sa aiba o "identitate." Si cunosc copii care au crescut in familii in care parintii, desi nu se mai inteleg si nu se mai iubesc, nu s-au despartit. Acestia au intr-adevar probleme mari, sunt retrasi, timizi, fricosi, sau agresivi, rebeli, etc. Parerea me este ca atunci cand doi oameni nu se mai inteleg iremediabil, trebuie sa se desparta, pentru binele copiilor.



Oricine e dispus sa aiba relatii extraconjugale cu oricine si oricand. Nu vad care e legatura cu un divort obtinut mai usor. Dimpotriva, daca o casatorie se termina mai repede, ai crede ca oamenii ar fi mai dispusi sa se casatoreasca fara sa se gandeasca bine inainte.
Reply With Quote