View Single Post
  #18  
Vechi 07.07.2010, 00:19:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Justine, cred ca cea mai buna solutie este de a nu a mai primi astfel de "cadouri" de la sectanti. Simplu, ca sa nu mai fii pusa in situatia de a le arunca sau de a le arde. Daca tii neaparat sa ai "prieteni" sectanti (desi eu tare ma indoiesc ca poti accepta ca prieten pe un om care nu iti impartaseste cele mai scumpe convingeri), evita astfel de prilejuri pentru cadouri asa-zis duhovnicesti, facand o conventie cu ei: nici eu nu va mai vorbesc voua despre credinta ortodoxa, nici voi nu imi pomeniti mie de credinta voastra, care o fi ea! Echitabil. Nu te lasa exploatata si intimidata, tu sa nu poti face nici macar semnul Crucii de gura lor, dar, in schimb, sa le accepti campania prozelita! Daca nu le convine, noroc bun!

Cat despre marturisirea lui Hristos cand treci pe langa o biserica, cand stai la masa sau oricand altcandva o cere imprejurarea, nu incape nici o discutie legat de felul in care trebuie sa procedezi, iar reactiile adverse nu sunt decat ingradirea dreptului tau la libertate de exprimare. Ia incearca sa le impui si tu restrictii , sa vezi cum se vor ridica de la masa! pana l urma, problema asta se reduce la respectul si la bunul simt al fiecaruia. Iti spun din proprie experienta ca poti sta la masa cu un om, care sa accepte ca tu iti faci semnul Crucii si el nu, ca tu mananci de post si el nu. Un prieten se accepta asa cum este el, cu caracterul si cu credinta lui. Dar daca lucrul acesta nu este reciproc, degeaba te tot framanti tu cum sa faci sa nu ii superi, cand ei nici macar nu se gandesc in ce situatie jenanta pun pe altcineva de alta confesiune, invitandu-l la slujbele / activitatile lor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.