View Single Post
  #16  
Vechi 01.02.2016, 05:42:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Mi se intampla ceva de o perioada. Obiecte far valoare dispar din casa.

Prima data cand s-a intamplat a fost cel mai ciudat.
Lantul de aur pe care il aveam la gat a aparut peste noapte in alta camera, in sufragerie. Eu m-am culcat cu el la gat,tin minte foarte clar si jos nu l-am dat, nici nu am iesit din dormitor pe timpul noptii. Nu avea cine sa il duca acolo. Si de pe lant lipsea doar medalionul, care era cel mai putin valoros dpdv banesc. Era o iconita cu Maica Domnului.

Dupa ceva timp de la intamplarea asta au tot inceput sa dispara diverse obiecte,cu inca si mai putina valoare baneasca... 1 plic de coldrex, 2 elastice de par, un papuc de casa, o lingura, o poza cu mine din copilarie, un caiet de-al meu de algebra din liceu, etc. De fiecare data intorc casa cu susul in jos cautand obiectele respective, si nu le mai gasesc. Si nu mai reapar niciodata.

Nu sunt genul de persoana care uita unde a pus lucrurile. Stiu exact unde le pun, extrem de rar pierd cate ceva, si e ordine in casa si-n lucruri, nu sa zici ca poate e pe undeva un obiect si nu il vad de dezordine.

Am cautat pe net explicatii pt fenomenul asta, si se pare ca li se intampla si altora. Am vazut diverse explicatii, dar toate par neplauzibile.

As fi interesata de o perspectiva crestin-ortodoxa.
Cu cine mai locuiti? Mai este si altcineva in afara de familie care are acces in casa? Aveti animale de companie?
Ati luat totusi in calcul ca exista si posibilitatea sa fiti mai obosita sau stresata in ultimul timp si sa fi pus obiectele in alte locuri, unde este posibil sa le gasiti ulterior?
Intreb, pentru ca si mie mi s-a intamplat sa pierd sau sa ratacesc obiecte in casa, dar de fiecare data a existat o explicatie rationala la aceste intamplari.
Fie mi s-a intamplat sa fiu intr-o stare de oboseala profunda sau atat de preocupata de o problema, incat sa ma trezesc ca pun obiecte unde nici nu as fi visat ca le-as putea pune.
Poate, faptul ca se intampla toate acestea dupa decesul bunicii nu este chiar intamplator, poate a fost un eveniment care v-a tulburat, iar in astfel de perioade se poate intampla sa ne slabeasca atentia sau sa uitam diferite amanunte, datorita faptului ca trairile emotionale pot fi mai intense decat de obicei.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote