Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #27  
Vechi 10.12.2010, 18:49:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu îi compătimesc pe ortodocșii care se complac în iluzia că biserica lor e perfectă, dar cel mai mult și mai mult îi compătimesc pe aceia care își întrețin constant această iluzie nu doar prin refuzul de a accepta realitatea despre propria "ogradă", ci în special prin demonizarea altor confesiuni.
Dimpotriva, noi nu spnem ca BO este perfecta, catolicii au dogma asta. Pe langa infailibilitatea papala mai au si credinta ca BC nu s-a inselat niciodata (ca sa fim ingaduitori, in probleme ce tin de dogma si morala). Chiar la sinodul Ferrara afirmau acest lucru, ca un argument in favoarea Filioque.
Biserica e o institutie divino-umana. In ceea ce tine de partea divina BO este perfecta (adica dogme). In ceea ce tine de partea umana desigur ca nu e perfecta, ar fi o eroare sa sustina cneva asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Fără să deschideți altă pagină, google, wikipedia etc., vă rog să dați reply acestui mesaj și în reply să scrieți ce știți dumneavoastră că a fost Inchiziția - o foarte scurtă definiție, cam între ce perioade a funcționat, ce scop, ce organizare a avut, cu ce se ocupa. Dar, repet, fără să verificați în altă parte
Eu chiar am scris acum ceva timp un raspuns unor acuzatii ale unor atei care exagerau in privinta Inchizitiei. Si am aratat ca victimele nu par a fi de ordinul cifrelor astronomice vehiculate de unele organizatii (de exemplu organizatia feminista din SUA). Pentru ca acele organizatii de fapt vroiau sa atace crestinismul, nu doar BC.
Asa ca stiu cate ceva, in acel raspuns dadeam chiar si multe date. Chiar si asa, tot o greseala penibila a BC ramane. Cine nu spune ca BC e pasibil de moarte ca eretic (ma refer la credinciosii catolici). Cred ca de acolo au capatat credinta asta catolicii, ca trebuie sa creada tot ce zice BC.
Reply With Quote