View Single Post
  #227  
Vechi 20.01.2014, 00:16:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, nu ai dreptate si aduci niste acuzatii gratuite.

In primul rand, nu vad ce motive ai sa spui despre mine ca as fi "agitator" si ca "intind capcane". Din punctul meu de vedere, am discutat intotdeauna cinstit aici pe forum si mi-am prezentat deschis pozitia. Unde anume este agitatia si care sunt capcanele?

Pe urma, in chestiunea creatorului, ai inteles exact invers. Pentru mine, problema existentei in sine a unui creator (sau prima cauza, sau oricum altfel numim acest concept) este secundara. Chiar acceptand ca universul a fost "creat", exista o infinitate de posibilitati si caracteristici ale "creatorului". In esenta, oricine poate specula ce si cum vrea.

Ideea este cum alegi care din aceste variante este cea reala si cum dovedesti asta. Cum ajungi mai exact de la fraza "universul a fost creat/are un creator/etc" la adevarul unor dogme punctuale ale unei religii.
Auzi tu Flavius, cica ar fi o chestie secundara. Pai nu e deloc o chestie secundara, multi oameni nu se declara atei chiar daca nu adera la o religie anume. Asta este principala diferenta dintre ateism si teism. Unul crede ca nu exista un creator iar celalalt crede ca exista. Deci o discutie sincera ar trebui sa fie : Pe baza a ceea ce stim in acest moment, care e cea mai plauzibila explicatie pentru existenta universului si a umanitatii ?

De indata ce poti intelege aceasta diferenta majora poti trece mai departe. Odata ce accepti teismul, deja lucrurile se discuta altfel. Daca ramai orb, oricat ti-ar descrie cineva o culoare tot n-o poti intelege.

Poate nu intinzi capcana in mod constient, dar o intinzi.
Reply With Quote