View Single Post
  #6  
Vechi 03.01.2015, 09:48:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Preotul greco-catolic din orasul meu este casatorit si are doi copii unul fiind chiar de varsta mea, 17 ani, deci din acel motiv o spun.
El mai intai s-a casatorit si dupa aceea s-a preotit. Odata ce ai primit preotia, nu te mai poti casatori in nicio Biserica Catolica, fie ea si greco-.

Citat:
Deci daca intru intr-o biserica greco-catolica ii ca si cum as intra intr-una romano catolica? Pentru ca, am vazut cele doua icoane caracteristice cu Theotokos si cu Iisus la stanga si la dreapta si din acel motiv spuneam. Sunt asemanatoare.
Bisericile rasaritene, fie greco-catolice, fie ortodoxe, pun mult accent pe icoane, deoarece toata disputa din Evul Mediu despre icoane (daca e normal cultul lor sau trebuie evitat), disputa incheiata cu victoria (dupa multe sacrificii si greutati) celor care sustineau icoanele, a avut loc in Rasarit.

Uneori (dar nu intotdeauna), putem, totusi, deosebi intre o icoana ortodoxa si una greco-catolica cu Domnul sau cu Sf Fecioara prin aceea ca numai in cele greco-catolice apar infatisate inimile lor. Astfel, inima Domnului nostru este pictata de multe ori cu o coroana de spini in jurul ei, iar inima Preacuratei apare strapunsa de o sabie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote