View Single Post
  #60  
Vechi 18.04.2016, 10:49:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit d'ale romanilor!

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar trist că sunt oameni, cu pretenții și much pe piept care n-au habar să scrie corect românește.
Romaneste nu mai vorbesc decat taranii si incultii...astia cu studii isi permit acum sa vorbeasca numai in limbi straine ,in conversatiile de zi cu zi...
Ce naiba,nu mai putem fi atat de demodati incat sa mai vorbim romaneste,sa mai sarbatorim romaneste sau sa traim romaneste

Nu stiu daca ati observat,ca multor romani plecati pe afara le este rusine ca sunt romani,ar fi vrut sa fie altceva italieni,francezi,americani ,congolezi numai romani nu!

Am si eu o doamna romanca,la biserica care vb cu mine numai in engleza,ceea ce este foarte bizar pt doua romance get-beget! Cand i-am atras atentia mi-a spus cu oarece ingrijorare ca nu doreste sa-si faca copiii "de ras"printre americani,caci copiii de altfel sunt nascuti acolo,americani deja... am simtit instictiv ca-mi vine sa vars!
Ca sa vedeti,chiar in mijlocul amestecaturii de rase si nationalitati,in USA niste romani se simt rusinati sa vb limba lor,sa nu care cumva sa se faca de ras ca ar fi emigranti...
La polul opus,mexicanii care traiesc in USA de vreo 30-40 ani nu invata nici o boaba engleza sau o invata la modul superficial,doar cateva fraze conversationale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.