Subiect: Bine de stiut
View Single Post
  #1  
Vechi 22.01.2011, 12:47:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Bine de stiut

13. Și venind Iisus în părțile Cezareii lui Filip, îi întreba pe ucenicii Săi, zicând: Cine zic oamenii că sunt Eu, Fiul Omului?
14. Iar ei au răspuns: Unii, Ioan Botezătorul, alții Ilie, alții Ieremia sau unul dintre prooroci.
15. Și le-a zis: Dar voi cine ziceți că sunt?
16. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
17. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.
18. Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.
19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.


__________________________________________________ __________________

Acest text e fundamentul Primatului Papal. De aceea, mă gândesc, că nu se știe când va avea nevoie creștinul ortodox, poate chiar și protestant, să știe sensul acestor versete.Să știți că interpretările nu-mi aparțin.

1. Catolicii zic că Sf. Petru este piatra de temelie a Bisericii. Dar să ne gândim la subiectul discuției, Iisus i-a întrebat pe Apostoli, dacă știu cine este. Petru a fost purtătorul lor de cuvânt și a mărtursit: "Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu". Piatra de temelie a Creștinismului este această mărturisire, că Iisus e Fiul lui Dumnezeu. Numai creștinii spun asta. Pentru evrei este un Impăstor, pentru musulmani Profet, pentru budiști, hinduiști etc. este Cineva cu totul străin. Doar pentru creștini Iisus e Fiul lui Dumnezeu, iar a afirma că nu e adevărat, înseamnă a desființa toate dogmele creștine.

2. Cheile împărăției cerurilor. Întrebarea li se adresase tuturor ucenicilor, iar Petru este purtătorul lor de cuvânt; Iisus pare a-i răspunde numai lui pentru că vrea să-i folosească numele (Petru=piatră) spre a defini soliditatea temeliei apostolice. Că puterea extraordinară de a lega și dezlega pe pământ și în ceruri le-a fost dată tuturor apostolilor, o arată explicit textul din 18, 18, ca și altele (In 20, 30). Ea se exercită în și prin Biserica întemeiată de Hristos ca segment temporal al împărăției cerurilor. Până și în B.C. orice preot duhovnic poate lega și dezlega păcate și da canoane, nu doar papa.

Reply With Quote