View Single Post
  #45  
Vechi 03.02.2009, 13:50:09
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Am sa va spun o intamplare ,pe care nu intamplator ,am trait-o cu peste 15 ani in urma. Aveam trimitere de la oncologie ,pt o ecografie ,si cum in policlinica era aparatul defect ,am fost programata peste ...o luna ! Medicul oncolog s-a arata f nemultumit ,,intr-o luna ? pai asa imi mor pacientii cu zile ,la sfarsitul saptamanii sa-mi vii cu ecografia !Atunci ,am apelat la un var ,medic internist intr-un spital .Dupa doua zile ,asteptam in fata cabinetului sa -mi faca ecografia.Programul lui se terminase ,mai avea un pacient in cabinet. Imediat dupa mine a intrat o maicuta, care a intrebat de doctor .i-am spus : Maicuta ,medicul este in cabinet cu un pacient .Mi-a raspuns: Nu-mi spune maicuta. aici ,sunt doar o persoana bolnava. Bun medic , de o jumatate de an vin la el. Bineinteles, am vorbit despre noi si asa am aflat ca avea pancreatita.Doamne ,cata seninatate pe fata ei ,n-am sa-i uit chipul ..era alba la fata din cauza suferintei ,dar ce lumina in ochi,ce blandete in glas ..Ma uitam la dansa si ma gandeam ce frumosi ii face credinta pe oameni .. Varul meu i-a facut dansei mai intai ecografia- dupa ceva timp, au iesit ;maicuta cu reteta in mana ,el vorbind despre niste ceaiuri .In cabinet mi-a zis dus pe ganduri ...,,pe aceasta femeie n-o mai salveaza decat Dumnezeu si credinta ei .
Abia peste un an ,am intrebat de dansa ..varul meu ,usor uimit de intrebarea mea ,mi-a spus ,,miraculos de bine ,, De ce miraculos, n-ai zis ca doar Dumnezeu si credinta ei o mai salveaza ?Pai de aceea zic miraculos .Acum realizez ca puteam sa renunt la atata poveste si sa spun ,scurt :Una fara alta nu se poate .Trebuie sa mergem la doctor insa fara rugaciune si voia lui Dumnezeu nu invingem bolile grave .Doctorul ne poate salva pt scurt timp trupul -daca nu ne vindecam sufletul ..boala revine sau ia alta forma uneori mai grava ..

Last edited by sia; 10.11.2010 at 12:53:09.
Reply With Quote