Subiect: AVORTUL!
View Single Post
  #85  
Vechi 21.10.2006, 11:01:14
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pagan
Am citit pe acest topic aberatii de ma doare capul . De la faptul ca organele genitale au doar utilizarea sexuala de reproducere ( nu suntem animale domnilor ) pana la faptul ca daca copilul este bolnav sa il nastem . Nu stiu cati din cei care zic asta stiu ceea ce zic ... din punctul meu de vedere e mult mai important pentru un parinte sa faca ceea ce trebuie in cazul asta ( adica avort ) decat sa nasca un copil care sa se chinuie toata viata . Nici eu nu sunt de acord cu avortul dar in unele cazuri consider ca e binevenit . De exemplu nu stiu cati stiti de pe forumul asta de sarcini extrauterine . Bunica mea era sa moara din cauza asta pentru ca nu vroia sa faca avort ca il considera un pacat . Nu stiu daca Dumnezeu asta si-ar dori ... ca un copil sa traiasca tot restul zilelor in suferinta datorita unei oarecare boli genetice . Sunt deschis la orice comentarii pe tema asta . Salutare si fie ca Dumnezeul vostru sa fie cu voi si sa va lumineze calea ...
Din ceea ce spui tu, dai de inteles ca ar trebui sa se faca avorturi in unele cazuri. Parintii bisericii spuneau ca daca o mama moare, dand viata copilului, adica la nastere, mucenita se numeste. Iar daca analizam din alt punct de vedere, hai ca toti oamenii care au boli genetice sau incurabile, sa fie omorati...Cum ar suna asta ? Poate el vrea sa traiasca...de ce sa-l omori..? oricat de mare i-ar fi suferinta. De unde stii tu ca acel copil avortat nu ar fi vrut sa traiasca ? Sau daca cineva s-ar imbolnavi grav, de cancer sa zicem, ar trebui omorat ca sa-i curmi suferinta ? Parca nu prea e normal. Daca esti de acord cu asa ceva, ai fi in stare sa-ti omori un parinte pentru ca sa nu se mai chinuie in boala..?
Reply With Quote