View Single Post
  #28  
Vechi 15.11.2021, 00:44:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Toti pacatorii sunt "cazuti", chiar si cei care nu se mai pot ridica singuri, asemeni celui cazut in mainile talharilor care l-au lasat abia viu,cum se zice in Evanghelia de azi. La fel si cel foarte bogat caruia i-a spus Iisus sa vanda toate cate are si sa dea saracilor; niciunul nu se mai putea descurca singur.
Just până la un punct, e interesant care e abordarea cerșetorilor față de rolul taumaturgic și soteriologic al Bisericii, se apropie de Sfintele Taine, văd în Sfintele Taine resursa de ridicare, sau vin pe lână Biserici doar pentru că acolo sunt oameni pe care cred ei că îi pot lucra la sentiment, sau păcăli ?

Biblia spune și că orb pe orb nu se pot călăuzi, deci și noi fără rolul taumaturgic al Bisericii am fi cel mult niște vorbitori iscusiți sau nu.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mai demult, in statia de tramvai, un cersetor(mi s-a parut alcoolic) mi-a cerut niste bani sa-si ia o paine, iar eu l-am chemat cu mine in brutaria de vis-a-vis (vizavi) si de acolo i-am cumparat o paine si am plecat lasandu-l cu painea in mana si cu dezamagirea pe chip.
Nu văd ce ai făcut rău, un om care e flămând pe bune se bucură și de o pâine.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Acum imi pare rau pentru ca nu l-am ajutat cum avea el nevoie, ci cum am vrut eu, adica degeaba.
Păi tu dai banul, doar n-o să comande cerșetorul pe banul tău, vorba cea, comanzi tu pe banii lui Becali ?

Cerșetorul poate doar să refuze ajutorul și atât, dacă face mofturi nu e cerșetor ci se crede patron pe buzunarul altuia.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am meditat putin si cred ca el avea nevoie de mai multi bani decat pentru bautura, iar eu nu eram dispus sa-i dau.
Păi da, adesea din păcate mulți cerșetori sunt aduși special cu mașina în puncte cheie din orașe, zone unde e vad comercial sau aglomerări de persoane, sunt îmbrăcați cât mai precar și rufos ca să smulgă impresii, lacrimi, emoții, sunt înfometați deliberat ca să arate cât mai dezumanizat și să întărească narativul, iar ulterior sunt luați, li se iau și banii și tot.

Și uite așa acel cerșetor sau altul va fi acolo și peste un an și peste 10-20-30 se va muta doar printre orașe și capitale europene și nord-atlantice, soarta lui nu se schimbă cu nimic, doar proliferează jmecheria, de a face bani pe spatele altuia fără muncă, nici nu știi dacă rămân banii la el sau îi iau alții care au vile.

Din păcate cerșetoria e industrie pentru mulți și nu mai poți să distingi între sărman lovit de soartă și sărman folosit de alții sau țepar emoțional.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un asemenea om e dependent de bautura si are nevoie de mai multi bani ca sa aleaga si altceva decat strictul necesar(bautura). De foame omul nu ajunge niciodata dependent ca de bautura.
Beutura inhibă foamea, dacă e s-o luăm logic, deci nici el nu știe ce vrea, băutura n-a adus nimic bun, doar ficat distrus, afectare neurologică, rinichi distruși, e o învârtire într un cerc.

A da bani unui vicios nu face decât să-i hrănească viciul și să-l facă să-și rafineze scamatoriile emoționale cu care vede că i merge când e disperat.

Aș dori să-i cunoaștem pe câți mai mulți dintre cei care au fost la casa de copii în orfelinatele alea ale groazei și au reușit, unii în profesii bune, dar lor le e rușine să se arate, ca să nu fie arătați cu degetul ei sau soția/socrii, să nu atragă un dispreț elitist asupra lor din partea unora care judecă superficial și cărora le e ciudă că au ajuns sus.

Ai fi surprins de ce au reușit unii în viață (eu am auzit o poveste), inițial neavând nici după ce să bea apă, neavând cui să spună mamă, neapucând-o nici pe calea băuturii, drogangelii, curvăsărelii, a jocurilor de noroc sau anturajelor bagabonțești stradale, ci făcând lucruri cu multă muncă, trudă, abnegație, răbdare, clădind în timp.

Cred că unii ar face depresie dacă ar vedea cum au risipit timpul având familie bună și au ajuns în gard sau impas versus cum au fructificat alții fără familie bună timpul și munca, înzestrările mentale și îndemânările, orice mic talant.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Din dezamagirea lui nu stiu cat a invatat el, insa stiu ce am avut de invatat eu.
Te judeci prea aspru, din Franța încă de pe timpul lui Sartre, pe lângă Paris și marile orașe, erau tot felul de oameni specializați în a păcăli, așa scamatori și artiști, nu găsești nici în teatru cum sunt unii pe străzi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.11.2021 at 00:53:15.
Reply With Quote