Subiect: AVORTUL!
View Single Post
  #88  
Vechi 22.10.2006, 14:53:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oricum,daca femeia nu e cuminte,nu e cuminte tot cu un barbat iresponsabil,ca daca ar face prostii "singura" n-ar mai avea atata bataie de cap,iar barbatii n-ar mai avea ce comenta....Se tot spune ca femeile sunt c...e,ca sunt infidele,etc,dar ele nu se pot manifesta astfel decat prin relatii cu barbati de aceiasi calitate,doar ca ei sunt mai scuzati.....pentru ca "sunt barbati".Eu nu cred ca este vreo diferenta,ambele sexe au aceiasi responsabilitate si parte de vina,mai rau e ca femeii i s-a dat darul nasterii,si deci in cazuri nedorite,darul de-a cara o povara in plus fata de barbati.Si totusi,ai dreptate ca femeia este vinovata daca nu e cuminte,pentru ca ea ar trebui sa se gandeasca mai bine la ea,si organismul ei cu consecintele de rigoare,decat barbatul.Eu,cam pana-n 25 de ani am stat cuminte din considerente religioase,dar si rationale si sociale,nu aveam incredere in barbati(vroiam sa ma daruiesc unei relatii serioase),dar ma si-nspaimantau problemele pe care le tot auzeam ca le au prietene de-a mele,probleme legate de avorturi,dureri mari,boli,sau chiar dezamagiri din partea partenerului.Acestea ma speriau f.tare si ma simteam tare protejata prin adoptarea lipsei de viata sexuala.Foarte multe avorturi sunt savarsite de femei mult prea tinere care se avanta intr-o viata sexuala fara prea mult discernamant,care nu sunt responsabile si nu pot sa-si asume consecintele,femei care locuiesc cu parintii,deci nu sunt independente si sunt si scolarite pe de-asupra.Astfel iese un dezastru cu viata aceasta sociala,pentru ca uneori aceste avorturi efectuate la o varsta prea frageda pot provoca complicatii,si pana la urma infertilitate....fapt care la maturitate da nastere unei traume.Poate este de vina educatia venita din societate,dar poate si cea daruita de parinti,sau mai bine zis,lipsa de o anumita educatie din partea acestora,ori lipsa supravegherii si-a legarii unei enumite relatii cu prprii copii.Multi parinti au impresia ca daca muncesc si dau mancare si-mbracaminte la odraslele lor,si-au indeplinit datoria de parinti,ce-i drept in societatea noastra e greu pe toate planurile.Mai rau este ca generatia tanara face greul imposibil dedicandu-se viciilor,tutun,alcool,lipsa ratiunii in relatii intime si vointa tot mai slaba de-a munci,dar si dorinta majora de-a avea bani prin orice mijloace.
Reply With Quote