View Single Post
  #16  
Vechi 07.03.2013, 00:52:51
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca face asa ceva bunica ta, e o foarte buna comercianta, caci la "bilet" se da un leu impreuna cu o lumanare. Faptul ca le face servicii prietenelor, este se pare apreciat, iar ea are castigul ei pentru timpul si efortul depus.
Incearca sa o privesti mai cu dragoste pe bunica ta. Eu nu mai am de mult timp o bunica; a murit cand eram adolescenta. Ce n-as da sa mai am bunica sau mama in viata.
Apreciaz-o cat mai e in viata si multumeste-i ca face pomana pentru mortii vostri, caci si mortii se roaga pentru voi. Sau tu nu crezi ca trebuie facuta pomana mortilor din familie? Tocmai suntem in acea perioada a anului in care se face pomana si pomenirea mortilor in fiecare sambata pana la Pasti.

Pai sa-ti dau un exemplu. O femeie la care se duce ea , sta la 5 minute de biserica. Vrea sau nu femeia aceea sa fie miluita,mantuita de Dumnezeu, mamaia ii bate duminica de duminca la usa si primeste banul. Deci nimeni nu-ii spune " tanti, pune-ti un bilet si pentru mine, ca suntem mai comozi si nu ne putem misca fundul 5 min pana la biserica"

Mamaia are urmatorul stil...isi alege "clientii" si din vorba in vorba spune "am sa pun un acatist pentru tine", omul respectiv prima data zice "va multumesc, cat ma costa?"... "atat"... Asta prima duminica... a doua duminica suna pe client si ii spune "vezi ca te-am pomenit la biserica si maine iti aduc si aghiasma... deci practic il face pe om sa scoata banul din buzunar.


Pomana pentru mortii nostri, facem noi, fratii lui tata, mama... ea pentru ca la urat pe tata (de ca orice soacra) de ce sa faca?

Si eu vroiam o data sa-i cumpar lui tata o prajitura pentru ca il visasem dar cand am vazut pretul am zis "tata iarta-ma, iti iau cand am bani suficienti"...



Iar eu nu cred ca tu, daca ar veni cineva din familia ta sa-ti ia din frigider pentru a da pentru morti tu ai fi de acord . ai spune "va rog luati si frigiderul cu voi, ca poate au nevoie mortii de el "

ok vrea sa faca pomeni, sa cumpere special pentru morti asa cum facem noi. Cumpar 3 mere, 3 napolitane, o paine, ce vrea.

Pentru Craciun eu am cumparat 2 cozonaci, pentru noi in casa, ea a facut sarmale, fripturi. In ziua de Craciun cand m-am trezit am vrut sa ma infing intr-un cozonac. Nu mai era. Am uitat sa precizez ca si ea a luat cozonaci deci erau cam 4 in total. Nu mai era nici unul. O intreb cand vine de la biserica unde a pus cozonacii si ea "i-am dus la biserica sa fie de pomana lui tactu, sotului si mamei mele."
Deci eu ca proasta am chieltuit bani pe cozonaci sa avem in casa sa mancam sa ne simtim bine ca sa...
La fel si cu sarmalele si cu friptura...

Iar apoi ghiciti cine venea cu sacosa plina de pomeni de la biserica , oftand ca o biata batranica "uite ca Dumnezeu nu ne uita si iata ce am primit eu de pomana.. sarmale, cozonaci..." Si practic m-a silit si pe mine de foame sa mananc, desi noi am fi avut daca ea nu s-ar fi dus cu oala si cu tava plina de carne la biserica!


Eu va spun sincer ca daca maine moare si ajunge la judecata Dumnezeu incepe sa injure iar diavolul sa-si de-a demisia
Reply With Quote