View Single Post
  #11  
Vechi 07.03.2013, 11:11:19
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Plecand de la un topic al unei colege de forum,vreau sa va pun o intrebare:Credeti ca e normal sa se dea mancare pentru morti?Adica eu sa fiu sincer nu cred.Am vazut un preot la tv ca mortii nu au nevoie de mancare si asa cred si eu.CRED ca mortii au nevoie de RUGACIUNE,POMENIRE SI IERTARE!Nicidecum mancare.De ce e nevoie sa dam mancare,coliva,torturi,covrigi,colaci si alte mancaruri?Mananca sufletul dupa viata de veci?Nu cred.Sufletul nu se hraneste cu mancare sufletul se hraneste cu HRISTOS ,CU RUGACIUNE!Ce parere aveti?Cred ca e mai bine sa pomenim mortii si sa ne rugam pentru ei decat sa dam de pomana pentru ei mancare eventual nu putem sa le luam si bilet la meci?Scuzati-mi gluma,ironia.Doamne ajuta!

Eu stiu ca baza e coliva si bineinteles rugaciunile asa cum spui tu. Stiu ca atunci cand visezi un mort al famileie ca iti cere ceva, apa, mancare, haine te duci si dai de pomana. Intr-o zi l-am visat pe tata ca manca o inghetata si m-am dus a doua zi sa-ii dau de pomana unui barbat.
De fiecare data ma rugam " tata scoate-mi in cale un om amarat sa ii dau de pomana" si imi scotea.

pana la urma nimeni nu stie cum este dincolo. daca se hranesc sau nu mortii... uneori fac putin haz de necaz si spun ca tata sta la masa cu parintii lui si se ciondanesc pe mancare.


O coliva cred ca este de ajuns, caci asa scrie in biblie.
Putem face acte de caritate sa dam de mancare dar nu cu scopul de-a face pomana...
Reply With Quote