Subiect: Icoana
View Single Post
  #8  
Vechi 01.06.2009, 20:04:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta34 Vezi mesajul
Eu o vad icoana, ca o fereastra deschisa spre rai unde vad pe Dumnezeul meu , pe Maicuta Domnului si sfintii prieteni!
Icoana imi insenineaza diminetile cand ma trezesc si dau cu ochii de ele si sunt acolo si seara cand dorm.
Icoana este un camarad de nadejde, datator de sperante si alungatoarea tristetilor mele.
Orice icoană are un nume, acela al prototipului, și este venerată pentru că icoana văzută de noi participă la prototip, adică la sfântul înfățișat pe ea, care se află transfigurat în împărăția lui Dumnezeu. Sfinții Părinți ne arată că adevăratul scop al picturii bisericești în tradiția ortodoxă este de a crea un mediu propriu de meditație și rugăciune credinciosului, în scopul de a înțelege și a trăi mai adânc sfânta credință creștină. Părintele Sofian spune : "Pictura , în general, și pictura bisericească, în special, oferă omului , credinciosului, un limbaj plastic, prin imagini și culori, pentru a exprima idei și realități ale credinței noastre ortodoxe. Aceste adevăruri sunt exprimate de obicei prin cuvinte. Însă cuvintele, oricât ar fi meșteșugite, sunt adeseori neindestulătoare pentru a exprima realități imateriale, pe când prin imagini, abstracțiunile devin ușor accesibile înțelegerii omenești ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote