Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #11  
Vechi 18.06.2019, 15:44:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Sectarul cică e decât un sectar adică defapt cică e o satană.
Ortodoxul cică e ortodox adică sigur nu e satană din moment ce e ortodox.
Ortodoxul îl face pe sectar sectar adică îl face satană.
Ortodoxul nu poate fi făcut satană sau sectar sau eretic de nimeni. El e infailibil ca papa.
Ortodoxul îl face chiar pe necunoscut sectar adică îl face satană deși habar nu are cu cine stă de vorbă. E suficient să bănuie. Bănuiala ortodoxului e infailibilă. Întotdeauna e dreaptă și adevărată.
Ortodoxul îl poate face chiar pe ortodox sectar adică îl face satană fără remușcări și fără rușine dacă nu-i susține ideile lui personale, interesele ortodoxe, sfaturile de ''folos''.

Se constată că ortodoxul îi poate face pe toți satane inclusiv pe ortodocși, excepție făcând el însuși. Doar el însuși e mai ortodox ca toți ortodocșii și doar el știe mai bine ca toți ce anume urmărește fiecare, el știe exact așa cum știe și Biserica căci el atunci când vorbește e una cu Biserica ortodoxă, toată, cu mănăstirea ortodoxă, cu toți ierarhii ortodocși, practic el e una cu patriarhul și cu toți patriarhii și ai zice că tocmai sinodul patriarhilor cu toate sfintele sinoade îl îndreptățesc pe el la tot ce zice el însuși despre ortodoxie, despre interlocutorii pe care îi face eretici, sectanți sau satane.

Deci ortodoxul cel mai ortodox, adică ăla care îi face pe ceilalți sectanți, eretici sau satane, atunci când deschide gura, nu grăiește el păcătosul ci grăiește biserica în totalitatea ei sau de ce nu, defapt grăiește tocmai capul ei adică însuși Domnul Iisus Hristos care fiind infailibil în sfințenia lui, nu are cum să greșească astfel că iată ortodoxul nostru e infailibil în fiecare cuvințel scris sau grăit de el însuși căci e ortodox.

Practic avem deaface cu o masă mare de credincioși ortodocși infailibili adică iată o mare biserică de papi ortodocși infailibili pentru că sunt ortodocși.

Foarte ciudat. Între acești ortodocși în locul poruncii iubirii lui Dumnezeu și a aproapelui, adică în locul ascultării de Dumnezeu, a credinței și iubirii unii de alții, a apărut o ''nouă'' poruncă, porunca de a-i osândi pe toți și a-i face sectari, eretici și satane pe bază că ortodoxia e ortodoxă, așa ca orice terorist care terorizează interlocutorii propagând propaganda terorii în numele lui Hristos, a Ortodoxiei ortodoxe sau chiar în numele Lui Dumnezeu Tatăl susținând ei unii că cică Duhul Sfânt este un duh de-al lor, proprietate personală ortodoxă, un duh terorist care poate osândi pe oricine excepție făcând ortodocșii ortodocși, duh ''bun'' care nu viață dă credincișilor ci mai mult moarte, teroare, osândă, distrugere înfierând pe oricine cu sectarismul, eretismul și satanismul dacă nu e ortodox.

Se pare că acești ortodocși care au adoptat ''noua poruncă'' știu ei mai bine ca Hristos chiar ce anume te va întreba însuși Domnul Iisus Hristos la judecată și te pun ei să faci tu ce vor ei ca să fii și tu ortodox așa ca ei, adică vor să te unești cu harul, sau să ai în tine lumina, sau ce știu eu mai ce ca să te mântui, adică aia ce știu ei că o să fii întrebat tu, de haină, de nuntă, de botez, de ascultare, de talanți, de... viața ta.

Sigur că ortodoxul osânditor poate să închipuie foarte multe întrebări viitoare ca să-și împlinească interesul ortodox dar toate întrebările astea derivă dintr-o singură întrebarea pe care chiar că s-ar putea să o pună Hristos celor necredincioși, cărora, nu le va plăcea unde or să fie nevoiți să fie trimiși sau să ajungă:
De ce nu ai crezut și de ce nu crezi în Cuvântul Lui Dumnezeu?
(Oare nu e viața Lui și faptele Lui o mărturie pentru a putea oricine crede în Dumnezeu și în Cuvântul Lui?)

Deci dacă cineva crede în Cuvintele scripturii și în cuvintele Lui atunci e vinovat?
Păi asta înseamnă ortodoxia: A crede în Mesia (că nu e mincinos, rău, desfrânat, viclean etc) și în Cuvântul Lui... și că e Cuvântul lui Dumnezeu.

Harul de unde să vină El așa? Păi vine din Credința în Cuvântul lui Dumnezeu. Celor ce nu pot crede ușor le vine Harul și-i ajută să creadă prin Har, e trimis Duhul și El vine de la cei ce cred, de la cei ce ascultă și cred cu credință.

Deci cine e sectarul sau ereticul sau satana?
Cel ce grăiește sau scrie cuvintele lui Hristos în care crede el însuși cu faptele și cu sensul vieții lui? Și eu care credeam că ăla e un credincios cinstit pe care îl poți cunoaște după roade, un om care-L ascultă și-L crede și-L iubește pe Dumnezeu primindu-L ca stăpân și Învățător peste viața lui prin Domnul Iisus Hristos sau prin trimișii Lui. Acum aflu de la unii ''ortodocși'' că defapt ăla e un porc de sectar sau eretic sau satană.

''Saule, Saule din Tartars, pentru ce mă prigonești?'' Cam așa întreba Domnul Iisus Hristos.
Deci iată așa sună deja întrebarea Domnului adresată câte unui viitor mare credincios.

Dar știe oare cineva nu numai întrebarea ci și răspunsul lui personal la întrebarea asta universal valabilă? A reușit careva să se încumete să răspundă cinstit? Căci nu e retorică întrebarea!

Pentru ce prigonim pe Domnul Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu? Pentru ce? Deci pentru ce?

(Să înțeleg că pentru ortodoxie? Și eu care credeam că pentru semeție și mândrie, adică pentru înălțare în răutate și ''cunoaștere'' a greșelilor... după care multă lăudăroșenie și osândire ''ortodoxă'')
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.06.2019 at 17:16:25.
Reply With Quote