View Single Post
  #212  
Vechi 04.12.2020, 10:16:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e vorba de a invata teoretic ca la gradinita, ci de a deprinde practic din viata de zi cu zi, de a dobandi morala unei intamplari, de a-mi insusi dreptatea lui Dumnezeu pe care El mi-o reveleaza ca suferinta dupa ce eu am produs o perturbare, un deranj, o paguba in jurul meu(Imparatia lui Dumnezeu).

Aceasta suferinta vine in urma faptei mele reprobabile, iar daca eu nu inteleg legatura, atunci suferinta se va propaga la un nivel mai grav si tot asa pana eu voi intelege legatura cauza-efect si voi restabili armonia mea cu Universul(Imparatia lui Dumnezeu). Aceasta armonie s-ar putea realiza chiar si numai prin constientizarea greselii(evitarea repetarii ei).

Daca restabilirea s-ar realiza in cadrul unei spovezi, foarte bine pentru mine; daca nu, atunci se va face cand si cum va voi Dumnezeu, insa se va face neaparat tot pentru binele meu. Daca lectia a fost invatata se trece la lectia urmatoare, tot asa cum scrierea(in clasa I) se invata dupa invatarea literelor.

Daca eu sunt botezat in numele lui Iisus Hristos, atunci mi se cere spovada; daca nu o fac, atunci mi se aplica ce spuneam mai sus + canoanele BO.
Asadar nu inveti din greseala, ci din consecintele ei tragi invatamintele de rigoare.



P.S. Eu am gasit in Scriptura (VT si NT) peste 50 de versete in care se evidentiaza karma.
Mă bucură deschiderea către curentele orientale, dealtfel unele dintre cele mai vechi din zona de spiritual. Însă ai grijă să nu o dai în sincretism ca poate deveni periculos, primejdios și confuz.Nu prea este foarte indicat să le amesteci, așa oricum. În primul rând nu poți aplica concepte hinduse pe Biblie sau invers. Asta tot face new age si alte curente :teosofic, spiritist etc,si nu este neapărat cel mai corect mod de a explica lucrurile. Însă fiecare trebuie luate individual, și tratate ca atare, fiindcă dacă le combini iese deja un lucru cu totul nou și nu neapărat corect, iese mai degrabă o deformare a ambelor. Ca și cum doar fiindcă regăsim concepte similare, sau doctrine, ritualuri etc, putem sa le combinam și iese ceva care da un mare numitor comun :Dumnezeu... Dar nu este chiar asa, în primul rând fiindcă, inafara de un studiu comparativ dpdv istoric, doctrinar, moral, ritual s. a, orice altă abordare, care vizează interpretări de ordin spiritual nu-și prea are rostul, dat fiind faptul ca sunt curente diferite, din timpuri diferite și zone diferite. Adică, da, am explicat in anumite topicuri asemenari, împrumuturi între Trinitatea, iconografie, ritualuri, doctrine. Dar sa operezi cu concepte gen:karma, reincarnare prin creștinism, Biblie nu prea își are rostul întrucât acestea nu sunt specifice, nu au o utilitate și nu prea pot fi integrate în teologia creștină. Mai ales ca au fost respinse și declarate erezii, Origen, mi se pare ca a abordat subiectul metepsihozei și Augustin, mai vag.Si creștinismul este o religie cam săraca, din păcate în zona de cunoaștere a spiritualului și a morții și abordării lumii astrale. Inafara de inovațiile creatorilor doctrinelor urgatoriu/vămile văzduhului și alte viziuni devenite pseudodoctrine nu prea exista chestiuni clare cu privire la zona de dincolo, în creștinism.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote