View Single Post
  #23  
Vechi 03.06.2012, 17:37:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Dar cum a ramas insarcinata in puscarie? Nu prea stiu cum e cu puscaria in Ro, insa eu credeam ca exista puscarie ptr.barbati si puscarie ptr.femei. Doar nu stau la gramada?

In primul rand, conceptia copiilor se face in cadrul Tainei Casatoriei. In al doilea rand, nu se concep copiii in zilele de sarbatoare si in zilele de post. Pe timpul sarcinii femeia trebuie sa se imartaseasca si sa se spovedeasca, ptr. sanatatea copilului mai ales. Au fost respectate aceste chestiuni? Daca nu, atunci nu este o surpriza prea mare daca copilul se naste cu probleme. In puscarie nu se fac copii. Sunt curioasa daca acel copil a apucat sa fie botezat inainte sa moara. In cazuri de urgenta, botezul se poate face de oricine, inclusiv de mama. Daca nu, atunci mama trebuie sa faca canon ptr. sufletul copilului.

Dumnezeu este indelung rabdator, asa e. Insa nu ar trebui sa se abuzeze de mila Sa. Daca nu era Domnul Iisus Hristos, sa se puna drept jertfa zilnica ptr.noi si Maica Domnului, care se roaga si plange ptr.noi si pacatele noastre, noi eram terminati de mult. Asa cum Dumnezeu da, tot asa si ia si pedepseste. Sa nu ucizi este una din porunci. Sa nu fii desfranat alta porunca. Uitati ca pacatele se trasmit pana la 4 generatii. De ex., nepotul poate plati ptr. pacatele bunicului. Un neam intreg poate suferi ptr. ce au facut strabunii lor(ex. Rusia. Poporul rus plateste si azi tradarea lor fata de Tarul Nicolae II-nu o zic eu, ci parintii rusi). Comunismul a fost o pedeapsa ptr. noi si pacatele noastre. Nu noi facem regulile, ci Domnul. Nu cunoastem noi judecata Lui Dumnezeu. Ca ne convine sau ba, asta e problema noastra.
fATA ..Carmen provine dintr-o familie de simbatari ,de ziua a 7-ea ..asa ca nici nu cred ca a judecat problema asta de sarcina nastere prin vreo prisma relogioasa..nu cred ca ei au astfel de taine in biserca lor.
__________________
Reply With Quote