View Single Post
  #44  
Vechi 14.02.2013, 11:55:09
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acest argument il poate folosi orice cult, de exemplu adventistii spun ca Ellen White a fost profeteasa, daca ii contrazice cineva spun aceasta fraza. La fel cu "minunile" de la penticostali, etc. In Sfanta Scriptura Sf. Apostol Ioan ne spune sa deosebim duhurile, ca nu toate sunt de la Dumnezeu. Avem in vietile sfintilor si paterice foarte multe exemple cu aparitii ale ingerilor cazuti care spuneau ca sunt de la Dumnezeu.
Dau doar un citat din Parintele Cleopa (nu inseamna ca doar domnia sa spune aceste lucruri): "Si diavolul este putere nalucitoare. El se face in chipul lui Hristos, de straluceste ca soarele; in chipul Maicii Domnului, in chip de ingeri, in chip de sfinti, in tot chipul. Numai te-a prapadit, daca ai crezut. N-ati auzit ce spune Apostolul Pavel ? Nu-i de mirare ca si satana se face in chip de inger de lumina; si slujitorii nedreptatii se fac in chip de slujitori ai dreptatii. Deci, baga de seama ! Nu primi nici un fel de aratare, nici un fel de vedenie."
In cazul aparitiei de la Fatima daca este de la Dumnezeu ar inseamna ca ortodocsii sunt eretici, pentru ca nu accepta si condamna dogma Purgatoriului. Ecumenismul spune ca toate cultele sunt cam la fel, sau ca au diferente doctrinare care n-au prea mare importanta, inca o data se dovedeste ca nu e asa. In cazul acestei aparitii un ortodox nu are cum sa spuna ca e adevarata, isi neaga dreapta credinta, iar daca nu e de la Dumnezue poate fi doar o aparitie a unui inger cazut transformat in inger de lumina.
In primul rand profetesa Ellen White nu a facut nici o minune, iar eu nu cunosc nici un nume de protestant/neoprotestant care sa faca minuni asa cum au facut apostolii, deci ceea ce spun/fac ei nu ma intereseaza.

In al doi-lea rand, nicaieri in Sfanta Scriptura nu gasiti vreo minune facuta de diavol care sa aiba ca rezultat o mai mare venerare a Lui Dumnezeu sau a sfintilor/profetilor Lui. Iar catolicii nu cred in nici o nalucire. Cred in aparitiile de la Fatima si Lourdes pentru ca sunt confirmate de Biserica si nu cred in cele de la Medjugore pentru ca nu sunt confirmate. Singura care are autoritatea de a confirma o aparitie este Biserica.

In al trei-lea rand, nu stiu de unde ati scos legatura dintre purgatoriu, Fatima si eretici; eu am citit despre aparitiile sfintei Fecioare la Fatima dar nu-mi amintesc despre asta. Din ce-mi amintesc eu, mesajul principal al aparitiilor de la Fatima a fost SA NE REANTOARCEM LA DUMNEZEU. Sa nu-L mai ofensam pe Isus Hristos cu pacatele, nepasarea, mandria, delasarea, apatia noastra, pe Cel care si-a dat toata vlaga si ultima picatura de sange pentru salvarea noastra. Sa ne rugam pentru decedatii pentru care nu se mai roaga nimeni si care au nevoie de ajutorul nostru.

Sfanta Fecioara le-a aparut unor copii analfabeti, care nici nu mergeau la scoala, dar care se rugau rozariul cand mergeau cu oile la pascut. Nu-mi amintesc sa fi spus cine nu crede in Purgatoriu=eretic, chiar deloc. Si chiar nu cred ca e adevarat, dar poate-mi dati dumneavoastra sursa.
Reply With Quote