View Single Post
  #788  
Vechi 22.04.2015, 18:03:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Eu nu am spus ca se mantuiesc, am spus ca se pot mantui. Este posibilitatea ca Dumnezeu sa-i mantuie. Tu vrei ca Dumnezeu sa judece dupa cum gandesti, insa uiti un lucru esential. Dumnezeu judeca cu alte judecati decat ale noastre.
Caci gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul." Isaia 55, 8.
La Sf. Parinti te las pe tine sa dai comentariu ca te-ai laudat ca i-ai citit. Eu am fost mai lenes la lectura si nu am citit talcuirile lor la Sf. Scriptura
Tocmai asta-i datoria Bisericii. Fiindcă Biserica știe, că se pot mântui ereticii, îi cheamă constant să iasă din ereziile lor, ca să se poată mântui.
Dumnezeu, prin biserică "Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină." - I Timotei 2, 4.
Dar adevărul Ăla, este Unul, nu sunt 10. Este Hristos, și mai sunt hristoși mincinoși, adică hristoși-diavoli, care imită și înșeală, aducând ereziile.

Sigur că ereticii, se pot mântui, depinde doar de ei, să iasă din erezie, altfel, dacă îi va prinde moartea în erezie, nu se vor mântui, iar Biserica le tot spune asta...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 18:11:15.