View Single Post
  #23  
Vechi 25.09.2011, 14:00:06
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Ma adresez tuturor cu rugamintea de a-mi sa un sfat in legatura cu o situatie de viata autentica si reala..

Pe scurt, vreau sa stiu daca este normal / moral / canonic urmatoarele actiuni ce le-a facut in duhovnic (nu vreau a judeca, de asta nu am pretentia sa spun ca el e asa si eu sunt mai drept ca el, ci vreau sa stiu DACA MAI SUNTEM DATORI CU ASCULTAREA FATA DE EL SAU NU)..
Iata faptele:

1. Refuzul repetat de a da binecuvantare pt casatorie, neinvocand niciodata motive canonice

2. Mi-a spus: "Daca nu o lasi in pace, te voi pune la slujbe" ceea ce a si facut si am avut multe dificultati in ceea ce priveste problemele materiale, cu serviciul, cu chiria, etc..

3. Mi-a spus: " Nu te iert si nu te dezleg de ce ai facut" referindu-se la pacatele facute cu fiica duhovniceasca cu care ceream casatoria

4. Nu a vrut sa cerceteze situatia reala de la bun inceput dintre noi, si mai ales faptul ca o trimisesem sa ceara biecuvantare pt casatorie, cand nu facusem nici un pacat, nici macar nu ne tinusem de mana.
Apoi a spus ca nu trebuie sa se casatoreasca ca nu e voia lui Dumnezeu, apoi ca e prea in varsta, apoi ca e bolnava si ca nu voi avea grija de ea, apoi ca nu vor parintii ei, apoi ca am facut pacate, etc..

5. Nu vrea sa ma primeasca la spovedanie, m-a primit "de ochii lumii" si nu m-a lasat sa spun nimic, apoi mi-a dat canon sa o las in pace

6. Mi-a spus in fata, direct ca sunt bolnav mintal si ca sa merg sa ma tratez

7. Mi-a spus ca: "Nu-ti permit sa-mi spui mie ca nu stiu tot adevarul dintre voi, si gata, lasa-ma ca ma enervezi"

Pe scurt cam astea sunt faptele, si repet, nu pt a-l judeca sunt aici, ci pt a ma ajuta sa-mi spuneti de este canonic ceea ce spune si face si daca se cuvine ca ea sa asculte in continuare de el in conditiile astea sau sa-l lase.

Va multumesc anticipat si va cer iertare pt cei ce ma considera cu mult prea infantil in trairea ortodoxiei pt postarea acestui subiect..
Rolul duhovnicului este de a indruma si de a ierta ,nu de a conduce viata omului (ascultarea neconditionata este in calugarie)nimeni nu are dreptul sa opreasca de la casatorie pe cineva ,partea proasta e ca astfel de nenorociti pot face mult rau.Din punct de vedere canonic depaseste orice limite iar cazul tau nu este singular .Poate odata cand nu vor mai fi promovati astfel de tortionari la slujirea altarului lucrurile se vor schimba ,pana atunci insa va mai trece mult .Acest om nu mai trebuie sa fie duhovnicul vostru
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote