View Single Post
  #5  
Vechi 31.01.2013, 00:55:48
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Multumesc pentru raspuns si incurajare, domnule Dragomir. Pai in clipa asta spun sincer ca as vrea de sot un barbat ca el (adica asa bun, inteligent, cu rabdare, mult bun simt, e si crestin ortodox, imi ridica moralul si ma incurajeaza si motiveaza sa devin si mai buna), dar bineinteles sa ma iubeasca respectivul. (de mine pentru el nu mai zic, se subintelege ca nu m-as casatori niciodata in absenta iubirii) Da, sunt de acord cu partea referitoare la atractia fizica. Sa spun drept eu pana acum doua zile nu mi-am imaginat ca l-as putea vedea vreodata altfel decat profesional tocmai din cauzei partii ,,atractie fizica''. Crestini cum suntem, dar cred ca toata lumea e de acord ca nu te poti casatori cu un om ce nu te atrage. De doua zile parca nu il mai vad in asa lumina negativa la acest capitol, parca il vad mai placut si fizic. De aceea am inceput sa-mi pun intrebari daca nu cumva incep sa ma indragostesc de el. Deci nu am afirmat ca il iubesc, ci am afirmat ca mi-e teama sa nu ajung sa il iubesc (in timp, desigur, dar eu voi mai sta aici cel putin pana in octombrie 2015, deci e timp suficient). Am afirmat ca ma indoiesc puternic ca el m-ar vedea si altfel decat profesional din cauza ca nu m-a intrebat niciodata lucruri din care sa reiasa ca vrea sa ma cunoasca (adica sa afle ce lucruri imi plac, ce pasiuni/hobby-uri am). Spuneti ca majoritatea barbatilor sunt inhibati in a deschide gura sa declare. Gandirea mea e construita pe ideea ca fiind barbat, nu trebuie sa ai temeri/inhibitii. Mai ales ca nu e un adolescent, e un barbat ce merge incet-incet spre 40 de ani la fel cum eu merg spre 30 in putini ani. Oricum, va apreciez raspunsul si sugestiile. Multumesc mult, domnule Dragomir.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intre titlul mesajului si continut exista urmatoarele doua discordante:

-mai intai, nu rezulta din continutul mesajului caracterul neimpartasit al iubirii. Ceea ce inteleg eu este ca nu s-a ajuns la declaratii. Ce anume va face sa spuneti ca nu simte si el o atractie ? De fapt, imi face impresia ca nu excludeti aceasta posibilitate, atata timp cat va preocupa daca are sau nu o prietena. Ati vrea sa simta atractie, nu-i asa? Nu aveti cum sti ca nu o simte. Nu toti barbatii se reped sa declare, ba chiar majoritatea sunt extrem de inhibati cand e sa deschida gura sa o faca.

-pe urma, nu rezulta ca e vorba de iubire din partea dv. Una e "un anumit grad de atractie" si alta este "iubire".

Deci, parerea mea e ca e nevoie ca si dv, si el, sa va cristalizati lucrurile in minte, ca nici unuia s-ar putea sa nu-i fie clare. Aveti nevoie de pur si simplu mai mult timp, pentru a sesiza incotro merg lucrurile in inima dv si in inima celuilalt. Prin urmare, continuati o vreme ca si pana acum: nici nu "fugiti", nici nu precipitati treburile, lasand un pic mai mult camp liber feminitatii dv. In niciun caz nu fugiti. Veti avea tot timpul sa fugiti pe urma, daca se va dovedi ca diagnosticul de "iubire neimpartasita" are sustinere. Deocamdata nu aveti elemente sa-l sustineti, nici pe departe.

Last edited by simona_fidela; 31.01.2013 at 01:07:07.
Reply With Quote