View Single Post
  #6  
Vechi 31.10.2013, 10:31:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
"Primesc rugăciunea ta, cu condiția ca tu să ceri, din partea mea, această indulgență vicarului meu pe pământ".
Avem aici inca o dovada despre minunile false din catolicism. Noi ortodocsii stim ca Iisus nu putea sa spuna despre vicarul de pe pamant, o invatatura eronata a catolicilor, acea aparitie e a unui inger cazut transformat in inger de lumina. La fel sunt toate minunile si aparitiile din catolicism de dupa Schisma, dupa ce au pierdut harul si legatura cu Domnul. E o invatatura buna pentru ortodocsii care inca se mai indoiesc.
Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Indulgența se poate aplica pentru sine sau pentru sufletele din Purgator, de către toți credincioșii, o singură dată pe zi, pe tot parcursul anului, în acel loc sfânt, sau o singură dată, de la amiaza zilei de 1 august până la miezul nopții a zilei succesive.
Nu prea e o diferenta mare fata de orice superstitie. Exista si superstitii care au legatura cu religia, am citit acum una: "Daca te tunzi in vinerea Pastelui se spune ca nu vei avea dureri de cap tot anul."
Reply With Quote