View Single Post
  #12  
Vechi 30.09.2017, 22:49:11
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Da, du-te și vorbește.

În altă ordine de idei, e posibil să fie și vrăjmașul cel care te muncește. :) Nu ne chinuie doar înainte de spovedanie, ci și după, pentru că nu mai suntem (sau încercăm să ne lepădăm de) în puterea lui. Am o prietenă care s-a pocăit după ce 13 ani a trăit în păcate. S-a adunat și s-a spovedit, iar ulterior i-a fost foarte rău, a crezut că înnebunește. Nu spun că tu ai avea păcate de o gravitatea uriașă în trecut, te sfătuitesc doar să nu pierzi din vedere că toată viața creștinului e o luptă. :)
Faptul ca pe acelasi pacat am primit prima data dezlegare si Impartasanie si pe urma legare si oprire de la Impartasanie cu toate ca pacatul nu mai exista si nu s-a mai repetat, asta ma consterneaza. Ma imbolnaveste. Si faptul ca cel ce mi l-a dat stia situatia si a doua zi dupa Liturghie in afara scaunului de Spovedanie tot cu el ma presa. Nu-i vad rostul asa zisei pedepse si tocarea pe creier cu el in contexul existent ca daca era sa iau canonul si oprirea si voia Dumnezeu sa mi-o dea mi-o dadea de la bun inceput.
Reply With Quote