Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #23  
Vechi 04.04.2009, 10:55:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În primul rând bine ai venit pe foum creștin-ortodox.
Am citit postările tale și am încercat să nu intrevin în nici un fel dar ultima ta replică (de fapt răspunsul pe care singură ți-l dai la întrebarea pe care tot tu ți-ai pus-o cerând, dar respingând părerile celorlalți) m-am gândit totuși să scriu câteva rânduri fiind o persoană cu mai multă experianță de viață.
Mie nu-mi place atitudinea ta (poate greșesc să mă ierți) căci, un creștin adevărat își vede de păcatele lui și nu judecă pe fratele lui orișice ar face acesta,ori tu tocmai aceasta faci și pari chiar puțin invidioasă.
ESTE PROBLEMA LOR.Dacă tu ești o persoană mai credinciosă și care respecți dogmele bisericii tu să faci așa cum este rânduiala.
Am cunoscut preoți care s-au cununat în post și au conceput și copii.
Eu ca mamă și creștină m-aș opune din răsputeri unei astfel de hotărâri pe care ar lua-o copii mei.Ori,nu cred că este valabil aceasta în cazul tău căci nu din acest puct de vedere pui probleme.
Doamne ajută și să-ți fie postul cu folos.
[COLOR=green]Bună, Dorina! [/COLOR]
[COLOR=green]Uite vezi, de aceea adeseori sunt revoltată împotriva multor din zonă care se declară mari credincioși, dar realitatea arată o altă față a preocupărilor lor. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Și pe mine m-a mirat această "grijă" creștină acordată altora și nu am intervenit gândind că eu nu am înțeles bine și iar îmi aduc critici. Dar văd că și tu ai înțeles același lucru. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Sigur, trebuie rememorat un proverb și să nu neglijăm niciodată înțelepciunea populară care nu se dezminte:[/COLOR]
[COLOR=green]Câinele moare de prea multă alergătură și prostul de grija altuia... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]PS: Iar am fost rea, nu-i așa?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote