View Single Post
  #16  
Vechi 07.07.2010, 00:05:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Nu este păcat nici dacă le păstrăm, nici dacă le aruncăm. Eu personal le păstrez o vreme, apoi, periodic, când îmi fac ordine prin bibliotecă (cam la 2 ani, nu vă gândiți că mai des !) de obicei le pun în mormanul de cărți la vânzare. Ce nu cumpără samsarii de cărți duc la hârtie veche.

Citat:
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase?
Sigur că da. Discuțiile pe teme religioase nu trebuie evitate nici cu ateii, nici cu sectanții, decât dacă ne dăm seama că e un caz de indurație a inimii: în asemenea cazuri discuțiile nu aduc rod, în schimb se poate pierde prietenia. Dacă, însă, simțim că celălalt Îl caută pe Dumnezeu, este foarte bine să discutăm.

Citat:
Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem?
Eu nu am întâlnit astfel de critici generale ale credinței ortodoxe. Ce am întâlnit au fost critici ale câte unui ierarh, sau obicei etc. Acuma, nu trebuie să ne simțim datori să răspundem, fiindcă în cel mai bun caz iese o discuție inutilă tuturor. Mediul autobuzelor nu este chiar optim pentru apologetică.

Citat:
E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti?
Dacă în absența lor am face cruce, atunci trebuie să facem și în prezența lor. Dacă se simt jigniți, e problema lor. Noi nu trebuie să ne rușinăm de Cristos.

Citat:
Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Da, este foarte bine. Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari... continuarea aici: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=10
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com