View Single Post
  #24  
Vechi 12.03.2012, 10:28:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Cred ca stiti ca legionarul Corneliu Zelea Codreanu,a omorat un om,cu pistolul,inainte de a fi lider al miscarii,insa a fost achitat de instanta.
Cred ca stiti ca Moise a ucis un slujitor al faraonului dupa care a fugit in Sinai la socrul sau pt. un timp . Si apoi a ajuns MOISE !
Cred ca stiti ca David , in postura de rege a poruncit ucidere slujitorului sau Urie si nu numai. Si apoi a ajuns DAVID !
Cred ca stiti despre alti lideri religiosi ortodocsi care in mod accidental au facut ucidere in anumite momente ale virtii lor.
Cred ca ati citit Patericul Athonit si ati aflat astfel ca o serie de pirati ucigasi, tilhari si altii asemenea si-au gasit sfirsitul linistit si mintuirea in munte .
Cred ca stiti ca celebrii sfinti sirbi Sava dar mai ales Simeon , in postura de cneaza a savirsit crime .
Si exemplele pot continua cu cnezii rusi , s.a.m.d.

Nu ne-ati spus nici o noutate, pina aici, derspre Capitan . Totul se incadreaza in planul de mintuire a lui Dumnezeu si totul face parte din pronia sa divina .


Acum insa este cazul sa nu intelegi pe dos cele spuse de mine, cum de obicei se intelege in mod intentionat pe forum , tocmai pt. a epata, in sensul de a specula ca daca se voieste a se mintui sau a se ajunge lider spiritual , atunci este musai sa faci crime, nu ! Nici nu ne lasa la indemina asa ceva Scriptura si istoria Bisericii Ortodoxe ! Ci sa intelegeti ceea ce trebuie legat de pronia si judecatile dumnezeiesti , care nici pe departe nu sunt ca cele omenesti !

Asadar , nu va nelinistiti dvs. & comp. , nu ati venit cu nici o noutate sau cu vreo cugetare deosebita !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 12.03.2012 at 10:31:42.
Reply With Quote