Subiect: Ascetism modern
View Single Post
  #43  
Vechi 12.06.2018, 23:53:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Salutare frate!, Imi place ca ai o minte atat de inzestrata, dar daca vrei cu adevarat sa traiesti in duh si adevar, nu trebuie sa fii neaparat ucenicul unui duhohvnic cu har. Ca sa-l intelegeti pe Dumnezeu si iubirea sa, trebuie mai intai de toate sa te jertfesti pentru aproapele tau, sa-l iubesti din toata inima si cugetul tau, ca defapt asta trezeste dragostea si fericirea in om, grija, mila si ajutorul pt aproapele, adica pentru Hristos "Caci cel ce va face acestea aproapelui, Mi-e mi imi va face!". Incepe cu inceptutul, uitate pe strada dupa cel mai neputincios om si incearca sa intri in vorba cu el, dui un pachet de mancare, niste haine, incearca sa descoperi care-i povestea lui, de ce a ajuns in starea asta si incearca sa-l ajuti (asta e doar un exp), eu iti spun ca am cunoscut oameni saraci cu duhul mult mai de pret fata de altii, caci de aceea se si zice " Sa fii domn nu-i o mirare, sa fii om e lucru mare!". Asa ca mai lasa deoparte intelectul si mintea ta inzestrata,teofania si dogmatica (vorba multa), coboar-o in inima si incearca sa te pui in slujba aproapelui ca pt Dumnezeu si pt tine, acest lucru te poate pune pe calea cea dreapta. Dumnezeu sa te ajute!
Ultima data cand am simtit ca il vad pe hristos a fost intr-un tren,peunltima data data s-a intamplat intr-o gara...De fiecare data am ramas fara cuvinte si am simtit din nou acea smerenie inlaltatoare,dar de data asta nu a fost eliberatoare,fiindca deja pacatele imi sunt prea grele pt o elibarare singulara.Dar momentul care imi este mai viu in minte,din cele 2 s-a intamplat in iarna,stateam in gara si fumam o tigara,asteptand un tren.Eram in localitatea mea natala,apare o batranica si imi cere ceva ,eu scot un leu si ea imi pupa mana eu in cealalta tinand tigara,a rostit si cuvantul parinte dar Nu retin daca inainte sau dupa.Acuma eu nu stiu cine era,probabil nici ea nu stie cine eram,cersetoare Nu cred ca era,si chiar daca eu am fost student la teologie,tot nu era cazul sa imi zica parinte sau sa imi sarute mana,mai ales ca in cealata aveam tigara.Ce sa zic,am ramas mut si am primit o lectie pretioasa....La fel si in tren acum cateva luni de la un cersetor,efectiv privindu l si ascultandul evanghelia a inceput sa aibe iar sens pt mine.Mai ales ca dupa voiam sa ii las ceva mancare ,dar dupa nu a mai venit si cand am ajuns acasa chiar acel pachet cu sunca sau stiu eu ce era nu il mai gaseam.In fine pot fi coincidente sau caderi in mistic sau naiv ale mele,dar ...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote