View Single Post
  #64  
Vechi 24.12.2010, 01:22:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
omul credincios nu va fi posedat niciodata pentru ca e aparat de puterea lui Dumnezeu, insa dintre cei necredinciosi si pacatosi daca lise face farmece, adica daca sunt unii care invoca demoni, e foarte posibil ca vraja sa se prinda si demonul sa intre in acel pacatos.
Asa credeam si eu, pana sa citesc in Stalpul si Temelia Adevarului o istorisire cutremuratoare:


"Printre hartiile lui Nicolai Aleksandrovici Motovilov, cunoscutul "slujitor al Maicii Domnului si al lui Serafim", Serghie Nilus a descoperit descrierea, uimitoare prin claritate si concretete, a unui inceput de posedare de catre diavol: La o statie de posta de pe soseaua ce duce spre Kursk, repovesteste S. Nillus cuvintele lui Motovilov, acesta a trebuit sa innopteze.

Ramanand cu desavarsire singur in camera pentru calatori, si-a scos din geamantan manuscrisele (materialele pentru Viata Sfantului Mitrofan din Voronej) si a inceput sa le rasfoiasca in lumina slaba a singurei lumanari, care de-abia imprastia intunericul din incaperea spatioasa.

Printre primele, a dat peste insemnarea privitoare la vindecarea unei fete demonizate, Eropkina, vlastar al unei familii de nobili, vindecare ce s-a produs langa racla ierarhului Mitrofan.

<M-am intrebat, scrie Motovilov, cum s-a putut intampla ca o crestina ortodoxa, care s-a impartasit cu preacuratele si de viata datatoarele Taine ale Domnului sa fie stapanita de diavol, ba inca in decursul unui timp atat de indelungat, de treizeci si ceva de ani. Si mi-am zis: Prostii! Asa ceva nu se poate intampla! As vrea sa vad cum s-ar putea baga diavolul in mine, daca recurg des la Taina Sfintei Cuminecaturi!>

si in aceeasi clipita, un nor teribil, rece, urat mirositor l-a invaluit si a inceput sa patrunda in gura lui crispata convulsiv. Oricat s-a zbatut bietul Motovilov, oricat a incercat sa se apere de duhoarea norului care patrundea in el, acesta a intrat cu totul. Mainile ii erau paralizate si nu putea face semnul crucii. Gandirea lui incremenita de groaza nu-si putea aminti numele mantuitor al lui Iisus.

Ceva dezgustator si ingrozitor s-a produs, si pentru sarmanul Nicolai Aleksandrovici a inceput o perioada de grele chinuri [...]

Motovilov a avut o vedenie cu ocrotitorul sau, cuviosul Serafim, care il mangaia pe suferind cu fagaduinta ca i se va darui vindecarea atunci cand vor fi descoperite moastele Ierarhului Tihon din Zadonsk si ca pana atunci diavolul bagat in el nu-l va mai chinui atat de crunt. De-abia peste mai bine de treizeci de ani a avut loc avest eveniment si Motovilov a trait pana atunci, marea lui credinta l-a tinut in viata pana la vindecare." (Pavel Florenski, Stalpul si Temelia Adevarului, Ed. Polirom, 1999, p. 136-137)
Reply With Quote