View Single Post
  #127  
Vechi 13.03.2013, 12:44:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am nimic impotriva canonizarii lui Valeriu Gafencu.
Dar tocmai faptul ca nu i s-au gasit moastele, desi inainte de moarte si-a dorit sa-i fie gasit trupul, cerand sa fie ingropat intr-un anumit fel, cred ca e o buna dovada ca el nu vrea sa fie canonizat.

Avem in schimb multe exemple de sfinti ortodocsi a caror canonizare a inceput prin vointa sfantului (sfintei) care a facut in primul rand sa-i fie gasite moastele.



Personal sunt reticent in fata unor astfel de marturii.
De unde sa stiu ca nu e vorba de o persoana schizofrenica care i se pare ca aude voci sau pur si simplu un aranjament dubios?
Orice are iz si aparente de evlavie e musai sa fie luat ca atare, fara a cerceta duhurile?
Asa ceva NU este ortodox.

Si sa luam si reperul ortodox al Sfintei Traditii, as vrea si eu niste cazuistica ortodoxa din ultimii 2000 ani in care cineva ia niste oase dintr-o groapa comuna si le pune la icoane pe motiv ca sunt moaste si un inger i-a spus cum il cheama pe respectivul (si nimic despre cine a fost, ce a facut, cum si de ce s-a savarsit).

Aa cum ti-am cerut sa aduci dovada canoane ortodoxe dupa care poate fi judecata starea de sfintenie a unui om sau in ce raport se afla cu mantuirea, dupa culoarea osemintelor - cum ai afirmat, si ai disparut in ceata.



Yah, cunosc poezia de la neoprotestanti daca ii contrazici vizavi de "revelatiile" pe care le au (si se bat cap in cap cu ortodoxia) te ameninta ca "te faci potrivnicul lui Dumnezeu".
Stau si ma intreb de ce la tine nu scrie "ortodox"? Iti este rusine sa recunosti ca esti ortodox, sau nici macar nu esti ortodox?!?
Ai trecut iar la atac la persoana? Alte argumente nu mai ai?
Dupa ce vei fi cerecetat duhurile, spune-ne si noua la ce concluzie ai ajuns.
Reply With Quote