View Single Post
Vechi 03.09.2010, 01:11:17
ykamerk penticostal ykamerk penticostal is offline
Banned

Data înregistrării: 02.09.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Stiu copii aia la 6 saptamani pentru ce vin ? Atunci de ce ii aduceti pentru binecuvantare?
Eu zic ca un prunc nou nascut poata sa creada.
Marcu nu pomeneste de copii in versetul ala ca nu pot crede! Vezi capitolul cu pruncul Ioan Botezatorul, prunc fiind , cum a saltat in pantecele maicii sale Elizabeta cand a venit la ea Maica Domnului, Fecioara Maria!

Raspundeti la intrebarile de mai sus! Se adreseaza pentru majoritatea!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!

Domnul a zis: "Asa sa binecuvantati pe copiii lui Israel, si sa le ziceti: Domnul sa te binecuvinteze…".
Este deci o cerinta directa, clara si indiscriminatorie. Dumnezeu nu-i are in vedere doar pe unii copii. De fapt Dumnezeu ar vrea sa-i binecuvinteze pe toti oamenii, "pe cei mici si pe cei mari" (Ps. 115: 13)
Bine, bine, veti spune, dar aici este vorba despre "casa lui Israel", de "poporul ales"…
In N.T., apostolul Pavel clarifica astfel de lucruri si explica la Rom. 9 ca "nu toti cei ce se coboara din Israel, sunt Israel" ci mai degraba cei ce cred in Dumnezeul cel adevarat sunt "copiii fagaduintei", cei ce si-au pus nadejdea in Domnul Isus Hristos.
Tot Pavel mai aminteste si de faptul ca:
"Iudeu nu este acela care se arata pe dinafara ca este Iudeu; si taiere imprejur nu este aceea care este pe dinafara, in carne, ci Iudeu este acela care este Iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh (Rom. 2:28-29) Iudeul adevarat este cel care a fost atins in inima de Cuvantul lui Dumnezeu.

Last edited by ykamerk penticostal; 03.09.2010 at 02:00:01.
Reply With Quote